eReport.sk
Arménsky premiér Nikol Pašinjan. Foto: wikipedia

Arménsky premiér Pašinjan: Nie sme spojenci Ruska vo vojne s Ukrajinou

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyhlásil, že Arménsko nie je spojencom Ruska vo vojne s Ukrajinou. Uviedol to v rozhovore pre českú televíziu CNN Prima News, ktorú monitorovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL). Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov medzičasom uviedol, že Moskva toto Pašinjanovo vyhlásenie berie na vedomie.

Podľa tlačovej služby arménskej vlády Pašinjan v televíznom rozhovore priznal, že túto vojnu Arménsko vníma so znepokojením, pretože tento konflikt „sa priamo dotýka všetkých našich vzťahov“.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Vojnová turistika?
  2. Boris Kollár bol vo Švajčiarsku.
  3. Biden syn Hunter v poriadnych problémoch

Nemôžu si „dovoliť“ sankcie

Pašinjan uviedol, že na Západe si viac všímajú, že Arménsko je spojencom Ruska, zatiaľ čo samotná Moskva vidí, že Jerevan nepodporuje vojnu na Ukrajine. „Ukazuje sa, že Arménsko v tejto situácii nie je spojencom nikoho. Čo znamená, že je zraniteľné,“ konštatoval Pašinjan. Dodal, že platí premisa, že čím je situácia zložitejšia, tým je menej priestoru na manévrovanie.

„Manévrujeme nie preto, že by sme na situáciu nemali názor. Ale preto, že máme, žiaľ, príliš veľa vlastných problémov. To nám bráni viac sa angažovať v iných otázkach,“ vysvetlil arménsky premiér. Predtým Pašinjan povedal, že Arménsko si „nemôže dovoliť“, aby sa dostalo pod sankcie Západu za podporu Moskvy.

Moskva „berie na vedomie“

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v reakcii na Pašinjanove výroky uviedol, že „Moskva berie na vedomie a zohľadňuje postoj Jerevanu, že Arménsko nie je spojencom Ruska v konflikte na Ukrajine“.

„Berieme to na vedomie, je to dôležité vyhlásenie. Vieme, že v prístupe Arménska ku konfliktu okolo Ukrajiny sú určité nuansy. Berieme ich do úvahy, sme si ich vedomí,“ povedal Peskov v piatok novinárom. Zároveň zdôraznil, že „samozrejme, naďalej rozvíjame naše koncepčne spojenecké vzťahy s Arménskom“.

Kritik vojenskej aliancie

Pašinjan je známy svojím kritickým postojom k Organizácii Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), pretože nezaujala dostatočne jasné stanovisko ku konfliktu Arménska s Azerbajdžanom. Zároveň však Pašinjan doteraz nikdy výslovne nepovedal, že Jerevan má v úmysle z tejto organizácie vystúpiť. OZKB je vojenská aliancia šiestich bývalých sovietskych republík.

Arménsky premiér sa, mimochodom, zúčastnil 9. mája na prehliadke ku Dňu víťazstva v Moskve. Bol tak jedným zo siedmich lídrov Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ), ktorí do Moskvy prišli.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arménsky premiér Pašinjan: Nie sme spojenci Ruska vo vojne s Ukrajinou

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php