eReport.sk
Váhajúci Západ
Český bezpečnostný analytik a generál v zálohe Andor Šándor politikov v EÚ varuje. Zdroj: Peter Korček

Analytik Šándor varuje: Hrozba tretej svetovej? Korene, z ktorých vyrastá, hojne zalievame!

Bezpečnostný analytik generál Andor Šándor na sociálnej sieti zverejnil svoje úvahy o tretej svetovej vojne. „Povedal by som, že korene, z ktorých tretia svetová vojna môže vyrásť, hojne zavlievame. Nikto ju nechce, ale už sme zažili konflikty ktoré takisto nikto nechcel.

„A ako to došlo ďaleko!,“ poveal Andor Šándor pre portál eXtra.cz. Dodal, že vraj nie ja natoľko zložité dostať sa do celokontinentálneho „maléru“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Richard Sulík.
  2. Michal Kaliňák (Hlas-SD).
  3. Vďaka pomoci ČR začal Ukrajine pomáhať aj Západ
  4. Vidí sa ako budúci prezident

Šándor: Do vojny sa môžete dostať, ani neviete ako

Šándor pripomenul prvú svetovú vojnu. „Franz Jozef si myslel, že chlapci budú do Vianoc doma. Ďalší traja protagonisti, nemecký cisár Wiliam II., britský kráľ Juraj V. a ruský cár Mikuláš boli bratranci. Mali rovnakú babičku, kráľovnú Viktóriu. A aj tak sa rozholi ´dať si do držky´,“ zjednodušil generál Šándor dejiny.

Dve veľké vojny. „Do vojnového konfliktu sa koľkokrát môžete dostať, ani neviete ako. Navyše, keď sú dnes politici natoľko náchylní na verejnú mienku, ktorá sa dokáže vyburcovať na určitú stranu prostredníctvom sociálnych sietí, tak to vyzerá ešte nebezpečnejšie. Tohto by som sa bál ešte viac,“ dodáva Andor Šándor.

Šándor: Máme „zarobené“ na problémy

„Máme tu ´zarobené´na problémy. Aj keď ho nikto nechce. Izrael je úplne bezprecedentná udalosť,“ varuje Šándor. Uznáva však, že sme „zhýčkaní dlhou dobou pomerne mierumilovného rozvoja sveta. Z dnešného uhla pohľadu je tak pre nás viac lokálnych konfliktov odrazu šokom„.

„Lenže koľkokrát boli tieto konflikty zástupné. Niekedy si štáty svoje egá riešili v zástupných vojnách na miestach, kde nehrozilo, že to prerastie ďalej. Teraz máme dva veľké problémy: rusko-ukrajinský konflikt, ktorý máme za humnami. A osobne s nás dotýka,“ hovorí Šándor.

Nenávisť moslimského sveta je tu od roku 1948

Dodáva, že „to, čomu čelí Izrael, je za posledných 80 rokov vojnového stavu s arabským a moslimským svetom úplne bezprecedentné“. „Vidíme tu Hamas, ale ten je na svete od 80. rokov minulého storočia. Avšak nenávisť arabského a moslimského sveta je tu od roku 1948, kedy sa rozhodlo o vytvorení štátu Izrael,“ uvádza Šándor.

„Dopady na Blízkom a Strednom východ sú podstatne väčšie než v oných skôr zmieňovaných zástupných konfliktoch. Možnosť preskupenia sa vojny ďalej je veľmi vážna. Všetko je prepojené, aj ekonomiky. Môže z toho byť veľký ´průšvih´, “ uzatvára bezpečnostný poradca, generál Andor Šándor.

Zdroj: fb/andor.sandor.3, www.extra.cz

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik Šándor varuje: Hrozba tretej svetovej? Korene, z ktorých vyrastá, hojne zalievame!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne