eReport.sk
Giovanni Staunovo.
Giovanni Staunovo. Reprofoto: yt/cashfnanzportal

Analytik pre trhy s ropou: Európa je stále závislá od dvoch vecí. Neistota bude udržiavať ceny vysoko!

Európske krajiny sú na ceste k dosiahnutiu cieľa v oblasti naplnenosti zásobníkov plynu pred blížiacou sa zimou, náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ropovod Družba
  2. Spolu sme silou!
  3. Preriekol sa Podoľak?
  4. slovnaft vláda ohrozuje bezpečnosť
  5. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.
  6. Taiwan reaguje na Čínu

Európska únia plánuje do 1. novembra naplniť zásobníky plynu na 80 % kapacity. Na základe vo štvrtok zverejnených údajov organizácie Gas Infrastructure Europe (GIE) boli európske zásobníky naplnené k utorku (2. 8.) na 70,54 % kapacity, čím prekročili 5-ročný priemer, ktorý predstavuje 70,32 % kapacity. Navyše, zverejnená úroveň naplnenosti nebola ani príliš ďaleko od 10-ročného priemeru na úrovni 71,40 %.  

Prelomovým mesiacom bol jún

„Európska únia už začiatkom júla prekonala predbežný cieľ naplnenosti k 1. septembru a je stále na ceste k dosiahnutiu cieľa k 1. novembru,“ povedal Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research.

Prispel k tomu zvýšený dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Ako uviedla poradenská spoločnosť ICIS, Európska únia doviezla v 1. polroku tohto roka 21,36 milióna ton LNG, zatiaľ čo za rovnaké obdobie minulého roka dovoz tejto komodity predstavoval 8,21 milióna ton. Prelomovým mesiacom bol jún, keď EÚ prvýkrát v histórii doviezla viac LNG zo Spojených štátov než plynu cez plynovody z Ruska.

Vysoké ceny sú zrejme viac než isté

Náklady na naplnenie zásobníkov na požadovanú úroveň však budú vysoké. Ako uviedla agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na odhady analytikov, náklady na doplnenie zásob by mohli presiahnuť 50 miliárd eur, čo je 10-násobne viac, než predstavuje historický priemer nákladov na naplnenie zásobníkov na zimu.

Ako povedal analytik UBS pre trhy s ropou Giovanni Staunovo, „Európa je stále závislá od dvoch vecí – aká tuhá bude zima a ako sa do jari budú vyvíjať toky ruského plynu. Neistota v jednom aj druhom prípade bude napriek zvyšovaniu zásob v nasledujúcich mesiacoch s veľkou pravdepodobnosťou udržiavať ceny na vysokej úrovni.“ 

Zdroj: tasr

 


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytik pre trhy s ropou: Európa je stále závislá od dvoch vecí. Neistota bude udržiavať ceny vysoko!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti