tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022.
Nancy Pelosiová (štvrtá sprava) pózuje po prílete na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022. Foto: tasr/ap

Čínske stíhačky sú vraj už vo vzduchu! USA o návšteve Pelosiovej na Taiwane: Nedáme sa zastrašiť

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v utorok po príchode na Taiwan uviedla, že jej návšteva demonštruje silný záväzok Washingtonu voči tomuto samosprávnemu ostrovu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Giovanni Staunovo.
  2. Americký prezident Joe Biden
  3. HQ-19, Čína, strela, antibalistická
  4. Vztýčenie čínskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.
  5. Americký prezident Joe Biden
  6. Čínsky prezident Si Ťin-pching.

„Návšteva našej kongresovej delegácie na Taiwane oceňuje neochvejný záväzok USA podporovať demokraciu na Taiwane,“ povedala Pelosiová. Zdôraznila, že jej návšteva nie je za žiadnych okolností v rozpore s oficiálnou politikou Spojených štátov, ktoré uznávajú „jednu Čínu“ a oficiálne neuznali Taiwan ako nezávislý štát.

Pelosiová hovorí o solidarite s Taiwančanmi

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov však povedala, že „solidarita USA s 23 miliónmi obyvateľmi Taiwanu je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, keďže svet stojí pred voľbou medzi autokraciou a demokraciou“.

Na snímke z videa predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (druhá zľava) vystúpila z lietadla na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022. – Foto: tasr/ap

„Spojené štáty naďalej vystupujú proti jednostranným snahám o zmenu súčasného stavu,“ dodala Pelosiová v reakcii na nátlak Pekingu, aby sa Taiwan znovu pripojil k Číne.

Biely dom: Nie je dôvod, aby to prepuklo do konfliktu

Hovorca Bieleho domu John Kirby v utorok odmietol ostrú kritiku Pekingu voči Pelosiovej ceste. Podľa neho nejde o prvú návštevu amerického zákonodarcu na Taiwane. „Nejde o žiadne narušenie suverenity. Nie je dôvod, aby to prepuklo do konfliktu. V našej politike sa nič nemení a toto je s ňou v úplnom súlade,“ povedal Kirby pre americkú televíziu CNN.

Dodal, že Spojené štáty sa nenechajú zastrašiť žiadnymi vyhrážkami. „V tomto regióne máme bezpečnostné záväzky… Berieme ich vážne,“ uviedol hovorca.

Zahrávajú sa Spojené štáty s ohňom?

Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pricestovala v utorok na Taiwan aj napriek vyhrážkam Číny pred „vážnymi dôsledkami“ takejto návštevy. TASR o tom informovala na základe správ agentúry AP a denníka Financial Times.

Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej neskoro večer miestneho času. Šéfka dolnej komory amerického Kongresu sa tak stala najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za 25 rokov.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. V posledných dňoch Peking čoraz dôraznejšie varoval Washington, aby sa „nezahrával s ohňom“. Správy o plánoch americkej političky vyvolali zvýšené napätie medzi oboma veľmocami.

Peking vníma Pelosiovej cestu ako provokáciu

Peking vníma cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan ako prejav uznania nezávislosti ostrova. Pelosiovej cestu preto vníma ako provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“. Washington sa snažil Peking uistiť, že politika Spojených štátov voči Taiwanu sa nijako nemení.

Nie je jasné, aké kroky by Čína mohla v reakcii podniknúť. Objavili sa dohady, že by mohla pristúpiť k „výhražným“ vojenským cvičeniam a vyslať svoje vojenské lietadlá a lode do oblastí pod taiwanskou kontrolou, píše AP.

Čínske stíhačky vraj prelietajú cez Taiwanský prieliv

Čínske štátne médiá krátko pred príletom Pelosiovej s delegáciou na Taiwan priniesli správu o tom, že čínske stíhačky „prelietajú cez Taiwanský prieliv“. Bližšie detaily neposkytli, informovala agentúra AFP. USA predtým podľa agentúry Reuters oznámili, že východne od Taiwanu premiestnili štyri vojenské plavidlá vrátane lietadlovej lode.

Čínsky rezort diplomacie: USA neustále prekrúcajú

Čína v utorok kritizovala „extrémne nebezpečné“ kroky Spojených štátov na Taiwane. Krátko predtým na ostrov pricestovala predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Čínske ministerstvo obrany preto  plánuje spustiť „cielené vojenské operácie“. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Nancy Pelosiová (tretia sprava) a taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Wu (prvý zľava) na letisku v Tchaj-peji na Taiwane 2. augusta 2022. – Foto: tasr/ap

„Spojené štáty… neustále prekrúcajú, zahmlievajú a vypúšťajú princíp ‚jednej Číny‘,“ uviedol čínsky rezort diplomacie po tom, ako Pelosiovej lietadlo pristálo v taiwanskej metropole Tchaj-pej. „Tieto kroky sú mimoriadne nebezpečné, ako hra s ohňom. Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, pri ňom zahynú,“ dodalo ministerstvo.

Čínska armáda je v stave najvyššej pohotovosti

Čínsky rezort obrany v reakcii na návštevu uviedol, že spustí „cielené vojenské akcie“. „Čínska ľudová oslobodzovacia armáda (ČĽOA) je v stave najvyššej pohotovosti a spustí sériu cielených vojenských operácií, aby bránila národnú suverenitu i územnú celistvosť (Číny) a zmarila vonkajšie zasahovanie a separatistické pokusy o ‚nezávislosť Taiwanu‘,“ povedal hovorca čínskeho ministerstva obrany.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nevylučuje ani použitie vojenskej sily voči fakticky nezávislému ostrovu. Tchaj-pej však dlhodobo tvrdí, že je odhodlaný pevne si brániť slobodu, demokraciu a bezpečnosť.

Pelosiová je najvyššie postavenou predstaviteľkou Spojených štátov na návšteve tohto samosprávneho ostrova za uplynulých 25 rokov. Cesty zahraničných predstaviteľov na Taiwan vníma Peking ako prejav uznania nezávislosti ostrova.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čínske stíhačky sú vraj už vo vzduchu! USA o návšteve Pelosiovej na Taiwane: Nedáme sa zastrašiť

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku