eReport.sk
zbraňami k mieru!
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Amerika zakročila voči Rusku pre pozastavenie jadrovej dohody NEW START: Je to ich chyba!

Americká vláda prijala odvetné opatrenia voči Rusku za pozastavenie účasti Moskvy na zmluve Nový START, ktorá obmedzuje počet jadrových hlavíc a ich nosičov. TASR správu prevzala v piatok z agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Žurnalistika nie je zločin
  2. V čom je rozdiel?
  3. Vojnová turistika?
  4. Švajčiarsky prezident obhajuje neutralitu krajiny

Môže za to Putin

„USA sú odhodlané k plnému a obojstrannému plneniu zmluvy NEW START“, uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí. „V súlade s týmto záväzkom prijímajú Spojené štáty zákonné protiopatrenia v reakcii na pokračujúce porušovanie zmluvy NEW START Ruskou federáciou,“ dodalo.

Opatrenia vstúpili do platnosti vo štvrtok 1. júna. Zahŕňajú odobratie víz ruským jadrovým inšpektorom, zamietnutie aktívnych žiadostí o monitorovanie jadrových lokalít, či zrušenie povolení na vstup do amerického vzdušného priestoru pre ruské lietadlá.

USA podľa ministerstva takisto prestanú Rusku poskytovať informácie o umiestnení svojich rakiet. Aj naďalej však budú oznamovať testy rakiet.

Ruské dôvody

Ruský prezident Vladimír Putin pozastavil účasť Ruska na zmluve NEW START vo februári. Ide o poslednú dohodu k kontrole zbraní medzi Ruskom a USA, píše AP.

Putin vtedy vyhlásil, že Rusko nemôže akceptovať americké inšpekcie lokalít s jadrovými zbraňami, keďže Washington a jeho spojenci v NATO otvorene deklarovali ako svoj cieľ porážku Ruska na Ukrajine.

USA v marci oznámili, že Washington i Moskva prestali zdieľať údaje o jadrových zbraniach, pripomína AP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amerika zakročila voči Rusku pre pozastavenie jadrovej dohody NEW START: Je to ich chyba!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php