eReport.sk
Strava Masajov z Kene je z pohľadu rozvinutého sveta jednostranná a chudobná. Archívna snímka.
Strava Masajov z Kene je z pohľadu rozvinutého sveta jednostranná a chudobná. Archívna snímka. Foto: tasr/ap

Ako pomôcť najchudobnejším? Usporiadatelia klimatického summitu OSN majú globálny plán!


Usporiadatelia klimatického summitu OSN (COP27) v Egypte v utorok predstavili globálny plán, ktorý má najchudobnejším komunitám sveta pomôcť odolať vplyvom globálneho otepľovania. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Musí sa to zmeniť
  2. Klimatickí aktivisti vyvádzali!
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  4. Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty

Plán s názvom Adaptačná agenda zo Šarm Aš-Šajchu obsahuje 30 cieľov, ktoré majú byť dosiahnuté do konca tohto desaťročia a mali by  zlepšiť životy štyroch miliárd ľudí. Plán je pomenovaný podľa  egyptského letoviska na pobreží Červeného mora, kde sa summit OSN koná.

Cieľmi sú ochrana troch miliárd ľudí

Medzi cieľmi predsedníckej krajiny (Egypt) je posun svetového poľnohospodárstva k udržateľnejším metódam, ktoré by mohli znížiť škodlivé emisie o 21 percent a zvýšiť zisky o 17 percent.

Ďalšími cieľmi sú ochrana troch miliárd ľudí pred katastrofickými prejavmi počasia prostredníctvom systémov včasného varovania; investovanie štyroch miliárd do obnovy mangrovových porastov, ktoré chránia pred záplavami a rozšírenie prípravy pokrmov palivami nespôsobujúcimi znečistenie (clean cooking) na 2.4 miliardy ľudí.

Afrika dostáva len tri percentá svetových financií

Predseda COP27, egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí prijatý plán označil za „rozhodujúci krok“ summitu. Mal by uviesť do pohybu až 300 miliárd dolárov ročne od verejných aj súkromných investorov. Väčšina financií bude použitá na úsilie v oblasti znižovania emisií, hoci OSN žiada, aby polovica všetkých prostriedkov bola využitá na pomoc zraniteľným krajinám, píše Reuters.

Afrika dostáva len tri percentá svetových financií určených na boj s klímou a je podfinancovaná, povedal predseda Africkej rozvojovej banky (AfDB) Akinwumi Adesina.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ako pomôcť najchudobnejším? Usporiadatelia klimatického summitu OSN majú globálny plán!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: