eReport.sk
Takže nie je to hon na opozíciu?
Veronika Remišová, foto: tasr

Remišová obhajuje milióny pre OFS: Vyrokovala som to ja, peniaze dostanú aj skauti a psychológovia!

Ako obhájiť neobhájiteľné. Aj tak by sa mohol volať tento článok. Poslankyňa za stranu miniatúrnu stranu Za ľudí, bývalá ministerka, sa na sociálnej sieti v dlhom príspevku rozpísala o takmer 22 miliónoch NENÁVRATŃÉHO príspevku pre Nadáciu otvorenej spoločnosti(OFS). Spomenula skautov, psychológov, migrantov i Roberta Fica, ktorý za všetko môže. Nuž, kto ale z jej slov pochopí, čo presne to má s OFS a 22 miliónmi eur, v čase, kedy občania aj z jej úst počúvali tri roky rozprávky o „prázdnej špajzi,“ nech sa prihlási u „súdruha Žinčicu.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. Úspechy pani Remišovej
  2. Aj Demokrati naplno kampaňujú
  3. Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr

Pravda a fakty

Tak si teda poďme spoločne pozrieť fakty a pravdu, s ktorými prišla pani poslankyňa.

Takže pani Remišová vlastne uviedla, že to jej sa podaril vyrokovať v Bruseli tento „veľký úspech.“ Prvou otázkou je, prečo teda keď sa podarilo už minulý rok, sa zmluva medzi rezort práce, sociálnych vecí a rodiny a OFS podpísala 6. 6. 2023.

Druhou, keďže pani poslankyňa píše o obciach, samosprávach. ale i charitách, ktoré mali najväčšie starosti s utečencami z Ukrajiny, prečo teda takmer 22 miliónov eur dostala táto nadácia? Na čele tejto ktorej stojí Fedor Blaščák, ktorý predtým pracoval pre Progresívne Slovensko. A má veľmi blízko k pani prezidentke.

„Na financovanie aktivít spojených s integráciou ukrajinských utečencov do našej spoločnosti zo strany štátu neexistuje nijaký mechanizmus.,“ vysvetľoval médiám on, dôvod prečo.

Takže vláda, kde pani Remišová sedela, nebola schopná za rok trvania vojny, vymyslieť transparetný mechanizmus?

Aké presné náklady mala táto nadácia od vypuknutia vojny s Ukrajincami? Ako ktokoľvek dospel k sume 21 706 898,89 eur?

Ako obhájiť neobhájiteľné

Bývalá „digitálna líderka,“ ďalej napísala: „Takisto mimovládne organizácie, ktoré stovky hodín obetovali pomoci iným bez nároku na odplatu – charity, skauti, organizácie, ktoré sa venujú psychologickému poradenstvu a ďalšie, môžu požiadať vďaka tejto zmene legislatívy tiež o paušálnu platbu z operačného programu Ľudské zdroje, ktorý zas patril pod ministra Krajniaka. Tieto peniaze na zjednodušenie administratívneho procesu pôjdu cez viaceré nadácie, ktoré s takýmto procesom majú skúsenosti.“

Takže OFS nie je jedinou, ktorá dostane takmer 22 miliónov eur? Koľko dostali „charity, skauti a organizácie, ktoré sa venujú psychologickému poradenstvu?“

„Open Society Foundations, ktorú založil George Soros, je najväčším súkromným poskytovateľom finančných prostriedkov na svete pre nezávislé skupiny pracujúce pre spravodlivosť, demokratickú správu vecí verejných a ľudské práva,“ stojí na webe nadácie.

Chce teda niekto tvrdiť, že tento „najväčší súkromný poskytovateľ finančných prostriedkov na svete,“ potrebuje 22 miliónov eur od Slovenska, cez eurofondy, áno?

Štátne príspevky

Zaujímavé je, že tak pán Blaščák, ako pani Remišová tvrdia, že predsa nemáme žiadny iný mechanizmus, ako podporovať Ukrajincov. Na stránke “ ukraineslovakia.sk“ sa dá veľmi podorbne nájsť, o aké všetky štátne príspevky sa u nás títo ľudia môžu uchádzať. Ďalšie sú zhrnuté na stránke rezortu.

„Ja som namiesto vyplakávania a nadávania na Soroša vyrokovala s Bruselom počas migračnej krízy zmenu legislatívy a preplatenie nákladov pre všetkých, ktorí pomáhali. To je láska k vlasti a presadzovanie našich národných záujmov v Bruseli, nie šírenie strachu, bludov a dezinformácií.
Slovensko je hrdá krajina, kde žijú ľudia, ktorí sa neboja pomáhať. Nedajme si ju ukradnúť klamármi a neschopnými politickými hochštaplermi ako je Robert Fico, ktorí Slovensko len devastujú a nechávajú za sebou spálenú zem,“
uzavrela pani poslankyňa.

Otázky, samé otázky

Nuž pani Remišová, vaša vláda, potom, ako bola odvolaná, bola odvolaná pre KORUPCIU. Slováci tri roky aj z vašich úst nepočúvali nič iné, len „Lebo Fico“ a „prázdna špajza.“ Podľa Eurostatu sme TREŤOU najchudobnejšou krajinou v Únii. Predbehli nás už aj Rumuni.

Takže, výroky o „neschopných politických hochštapleroch,“ znejú z vašich úst viac ako úsmevne. A vaše rozsiahle vyjadrenie, neposkytlo žiadnu odpoveď na to, prečo práve táto nadácia a prečo práve 22 miliónov eur.

„Tieto peniaze na zjednodušenie administratívneho procesu pôjdu cez viaceré nadácie, ktoré s takýmto procesom majú skúsenosti,“ píšete. Boli ste tri roky ministerkou, prečo ste tento proces nezjednodušili, bez toho, aby ste dali niekomu 22 miliónov eur?

A Sorosova nadácia teda tieto peniaze bude ďalej deliť? A má ísť teda o preplatenie výdavkov, ktoré už mali, alebo o nastavenie akéhosi administratívneho procesu?

Prečo tých 22 miliónov eur nepoužil priamo štát? Je jednoduchšie a TRANSPARENTNEJŠIE, ak štát naleje peniaze z eurofondov do neziskovky, aby ju zasuploval? A v čom presne Fico klamal, keď uviedol, že 22 miliónov eur ako nenávratný príspevok dostala Sorosova nadácia?

Zdroj: FB V.R. crz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Remišová obhajuje milióny pre OFS: Vyrokovala som to ja, peniaze dostanú aj skauti a psychológovia!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php