tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
predajňa rôzny tovar predvianočná nákupná horúčka obchodný reťazec nákupný košík nákup mäsový regál
Balené mäso v predajni. Ilustračná snímka: tasr

Šokujúci objav vedcov: Našli plasty v hovädzom i bravčovom mäse aj v mlieku!

Holandskí vedci po prvý raz odhalili prítomnosť drobných plastových častíc v hovädzom a bravčovom mäse, ako aj v krvi kráv a ošípaných. Zatiaľ nie je známe, či to má vplyv na zdravie ľudí alebo hospodárskych zvierat. TASR správu prevzala v piatok z denníka The Guardian.

Vedci zo Slobodnej univerzity (Vrije Universiteit) v Amsterdame našli plastové častice v troch štvrtinách testovaných mäsových a mliečnych výrobkov a v každej vzorke krvi kráv a ošípaných. Skúmali vzorky mlieka z kartónov zo supermarketov, z cisterien na farmách a z ručného dojenia.

Chcú odhaliť akékoľvek riziká

Mikroplasty našli v každej vzorke testovaného krmiva z peliet pre zvieratá, čo poukazuje na potenciálny dôležitý zdroj kontaminácie. Potravinové výrobky boli balené v plastoch, čo je ďalší možný zdroj.

Holandskí vedci pilotnú štúdiu robili s cieľom posúdiť, či sú mikroplasty v tele hospodárskych zvierat, mäse a mliečnych výrobkoch. „Malo by to pôsobiť ako impulz na ďalšie skúmanie a odhalenie akýchkoľvek rizík, ktoré s tým môžu byť spojené,“ povedala výskumníčka Heather Leslieová.

Zbaviť svet plastov je vraj naliehavá výzva

Maria Westerbosová z nadácie Plastic Soup Foundation, ktorá zadala výskum, povedala: „Vzhľadom na plastové častice v krmive pre hospodárske zvieratá nie je prekvapujúce, že jasná väčšina testovaných mäsových a mliečnych výrobkov obsahovala mikroplasty. Naliehavo potrebujeme zbaviť svet plastov v krmivách, aby sme ochránili zdravie hospodárskych zvierat a ľudí.“

V marci výskumníci zo zmienenej amsterdamskej univerzity prvýkrát objavili mikroplasty v ľudskej krvi a rovnaké metódy použili aj pri testovaní živočíšnych produktov. Výsledky štúdie podľa vedcov potvrdili, že plastové častice sú schopné preniknúť do krvného obehu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šokujúci objav vedcov: Našli plasty v hovädzom i bravčovom mäse aj v mlieku!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku