eReport.sk
Marián Kéry. Zdroj: Screenshot video FB / Smer-SSD

VIDEO Aj Kéry sa zastal Šimkovičovej: Keď sa nezastavíme, kde toto všetko skončí?


Opoziční politici v našom parlamente s rozhodli na frontálny útok proti vláde Roberta Fica. Po predchádzajúcom neúspechu pri odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka či Rudolfa Huliaka z postu predsedu Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, si teraz vybrali za svoje „obete“ dve ženy. Ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú a zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú. Ani v ich prípade ale úspešní neboli.

Na film o Golianovi neboli peniaze, na Černáka áno

Argumentov, alebo skôr pseudoargumentov, prečo by mali byť odvolané obe ministerky vytiahla opozícia niekoľko, dopad ich úsilia bol ale dopredu známy. Tak ako za vlád Igora Matoviča či Eduarda Hegera, aj teraz koalícia podržala svoje ministerky, a tie tak vo svojich pozíciách zostali. Strana Smer-SSD zverejnila zaujímavý status so zostrihom videa z vystúpenia Mariána Kéryho, predsedu Zahraničného výboru NR SR a člena Výboru NR SR pre európske záležitosti pred poslancami parlamentu k odvolávaniu ministerky Martiny Šimkovičovej.

Pre slabú finančnú podporu z verejných zdrojov nemohol byť natočený film o hrdinovi SNP Jánovi Golianovi, ale 500-tisíc eur vyčlenených na film a filmovú sériu o odsúdenom vrahovi Mikulášovi Černákovi sa nájsť dokázalo.

Marián Kéry, poslanec Národnej rady SR za Smer-SSD

Kéry hneď v úvode statusu priznáva, že v rozprave k odvolávaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej vystúpil na jej záver s tým, že un bloc odmietol ako neopodstatnené všetky dôvody na jej odvolanie, ktoré uviedli opozičné strany pri zvolávaní tejto mimoriadnej schôdze. Konkrétne sa venoval dvom dôvodom – reforme verejnoprávnych umeleckých fondov a reforme RTVS.

„Nie je normálne, a najmä z tohto uhla pohľadu danú reformu vítam, že v tomto roku, kedy si pripomenieme 80. výročie Slovenského národného povstania, nemohol byť pre slabú finančnú podporu z verejných zdrojov natočený film o hrdinovi SNP Jánovi Golianovi, ale zato 500-tisíc eur vyčlenených na film a filmovú sériu o odsúdenom vrahovi Mikulášovi Černákovi sa dokázalo nájsť,“ pohoršuje sa poslanec z Smer-SSD.

Za stratu súdnosti diváci Kostelnému ešte aj tlieskali

Rozhodovacie procesy vo verejnoprávnych fondoch by mali byť podľa Kéryho nastavené inak. „Nie politicky, ale odborne, zohľadňujúc okrem umeleckého aj relevantný národný, či presnejšie (pretože slovo „národný“ kole liberálom oči) historický rámec hodnoteného projektu,“ vysvetľuje poslanec Národnej rady SR, ktorý sa vzápätí pristavuje aj pri „verejnoprávnej“ RTSV. „Zabudla opozícia, čo s verejnoprávnou televíziou stvárala za vlády Ivety Radičovej? Ako účelovo rozhodli len preto, aby si mohli dosadiť svojho generálneho riaditeľa?,“ položil Kéry opozícii dve základné otázky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Audiovizuálny fond
  2. Na tlačovke o zmenách v RTVS bol poriadny rozruch
  3. Marián Kéry

„Zabudol vôl, že teľaťom bol, povedali by na adresu opozície naši predkovia. Zabudli aj na to, ako bez diskusie zrušili pred pár rokmi koncesionárske poplatky. Teraz sa ale bijú do pŕs, že sú za verejnoprávnosť. Prosím, kto to kričí? Tí, ktorí ju pošliapali v minulosti?“ nedáva si Kéry servítku pred ústa.

„Verejne ministerku kultúry haniť, verbálne neslušne atakovať, ako nemenovaný herec na doskách Slovenského národného divadla?“ spýtal sa znovu opozície nemilosrdne Kéry, ktorý narážal na herca Ľuboša Kostelného, ktorý si priamo počas vystúpenia dovolil neprijateľné vyjadrenie svojho názoru na šéfku kultúry, teda na jeho priamu nadriadenú!

„To, že mu diváci za tú stratu súdnosti tlieskali, svedčí o vážnom probléme spoločnosti a vlastne aj jej kultúrnej elity, teda tej časti, ktorá sa nachádzala v divadle. Ministerka kultúry je už dlhšiu dobu terčom vtipov a narážok a to môže vytvárať dojem, že si voči nej môžeme dovoliť všetko.

Tlieskať prejavu nenávisti však znamená schvaľovať dehumanizáciu človeka,“ povedala odvážne na obranu nie Martiny Šimkovičovej, ale slušnosti a kultúrnosti medzi ľuďmi sociologička Zuzana Kusá. „A ja s pani Kusou v plnej miere súhlasím. Pretože keď sa nezastavíme, kde toto všetko skončí?“ pýta sa všetkých s plnou vážnosťou na záver statusu Kéry.

Zdroj: FB / Smer-SSD

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Aj Kéry sa zastal Šimkovičovej: Keď sa nezastavíme, kde toto všetko skončí?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne