eReport.sk
Prekračuje vyšetrovateľka zákon?
Finančník Jaroslav Haščák. Zdroj: tasr

Advokát Škubla o divných praktikách našich OČTK v kauze Gorila: Ide o šikanu!

Prekračuje vyšetrovateľka zákon? Pýta sa právnik Martin Škubla, ktorý zastupuje finančníka Jaroslava Haščáka. Názov tohto článku by kľudne mohol byť aj: „Tragikomédia o neumožnení kopírovania.“ Tragikomické je však nielen kopírovanie. Ale i to, ako rezort spravodlivosti tak trochu nerešpektuje rozhodnutie ESĽP. Či je Jaroslav Haščák vinný alebo nie, o to by mal rozhodnúť nezávislý a nestranný súd. Respektíve sudca. Faktom zostáva, že tak ako iní obvinení, má zo zákona svoje povinnosti, ale i práva. A tie zákon priznáva aj jeho advokátom. Ak chceme žiť v právnom štáte, bolo by dobré asi na to nezabúdať. Advokát Martin Škubla, sa vyjadril na webovej stránke Kauza Gorila.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Finančník Jaroslav Haščák na súde
  2. NAKA opäť zlyhala?
  3. Naozaj nezaujatá a nestranná?

„Trestné stíhanie v tzv. veci Gorila ukazuje svoju odvrátenú tvár. A tou je, aspoň zatiaľ, procesná šikana. Dúfame, že dnešný incident sa nebude opakovať a zodpovední zjednajú nápravu,“ píše advokát Jaroslava Haščáka a dodáva:

„Ako sme uviedli vo vyhlásení z 2.12.2022, po doručení obvinenia J. Haščákovi sme si ako obhajoba kládli kardinálnu otázku, na ktorú nám žiaľ jeho odôvodnenie nedávalo ŽIADNU odpoveď: „(..) ako čeliť rôznym hmlistým tvrdeniam o tom, čo všetko Haščák zamýšľal, plánoval, koho ovplyvňoval, keď z obvinenia ani nevyplýva, o čo sa tieto dohady opierajú? Budeme múdrejší po nazretí do procesného spisu, ktorý má zrejme státisíce, ak nie milión stránok?

Tragikomické kopírovanie

„Advokát prítomný na tomto úkone spis študuje a rozhoduje, čo v záujme klienta chce dať skopírovať, z čoho si len zhotoví poznámky a zároveň sa podieľa na spísaní zápisnice, kde uvádza svoje pripomienky a námietky k úkonu.

Ak si so sebou privedie asistenta, aby mu pri kopírovaní spisu, osobitne tak rozsiahleho, ako je spis Gorila (takmer 200 zväzkov), pomohol (no nie posudzovaním, ako so spisom naložiť, ale len kopírovaním toho, čo advokát určí), je otázkou základnej slušnosti, aby mu polícia vyšla v ústrety a účasť asistentov umožnila, konštatuje Škubla.

Prekračuje vyšetrovateľka zákon?

Vyšetrovateľka to však nedovolila. „Prítomný advokát J.Haščáka na dnešnom nazretí vyšetrovateľke X uviedol: „V poriadku, ale rátajte s tým, že budeme požadovať nazeranie aj mimo termínov, ktoré nám vyhradíte, pretože ide o rozsiahly spis a takto to advokátom bude omnoho dlhšie trvať.“. Na to sme dostali odpoveď „Dostanete termíny, ktoré Vám poskytnem, vtedy, kedy Vám ich poskytnem,“ dodáva skúsený právnik.

Dva roky zmeny?

Haščákov advokát poukázal aj na príklad z nie tak dávnej minulosti. „Tým, kto nám vtedy vyhovel, bola sudkyňa rozhodujúca o väzbe J.Haščáka Pamela Záleská, pričom išlo o vyšetrovanie, na ktorom sa zúčastnila tá istá vyšetrovateľka, ktorá napríklad dnes poslala domov tú istú zamestnankyňu, ktorú sudkyňa dňa 11.12.2020 spis kopírovať nechala. O to je dnešná obštrukcia zo  strany vyšetrovateľky X nepochopiteľnejšia.“

„Pred dvomi rokmi sa to dalo a dnes sa to síce v inej veci, ale u toho istého obvineného, nedá?,“ pýta sa Škubla a podotýka, že v oboch prípadoch išlo o obvinenie pre obzvlášť závažný zločin.

ESĽP

Opakované obvinenie Jaroslava Haščáka prišlo potom, ako sme sa mu už raz ospravedlnili za nezákonné obvinenie a následnú väzbu. Faktom tiež zostáva rozhodnutie ESĽP, tak vo veci Varga, ako vo veci Haščák.

Skrátene a veľmi zjednodušene, rezort spravodlivosti mal už dlhšie konať tak, aby boli nahrávky z kauzy Gorila zničené.

Lebo boli získané nezákonným spôsobom. Teda v rozpore s našim právom. I tým medzinárodným. Vyriešili sme to ako inak, na slovenský spôsob. Opätovne sme obvinili Haščáka.

A nejako sme tiež zabudli, že na tých nahrávkach sa veľmi veľa hovorí aj o Mikulášovi Dzurindovi a Ivanovi Miklošovi. Prečo? Na to nech si každý odpovie sám.

Zdroj: kauza Gorila


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Advokát Škubla o divných praktikách našich OČTK v kauze Gorila: Ide o šikanu!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre