Známe ružomberské papierne SCP Mondi patriace do skupiny Eco-Invest, čelia hnevu bývalých pracovníkov. Tí v nekonečnej kauze vinia podnikateľa Milana Fiľa, ktorý má koncern pod palcom, že ich ukrátil o akcie firmy. Papierňam podal pomocnú ruku Daniel Lipšic. Ten za iniciatívou bývalých pracovníkov vidí jasného vinníka, vplyvného podnikateľa Zoroslava Kollára. Práve jeho čerstvé zadržanie môže súvisieť so spoločnosťou Eco-Invest.
Lipšic stojí za Fiľom
Bývalé tváre papierní hrozia firme žalobou už od roku 2016. Po novom sa postavil na stranu papierní aj známy advokát a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic. „Máme za to, že tu bolo podaných niekoľko pomerne špekulatívny sporov na rôznych súdoch,“ obraňuje Fila Lipšic. Kuriózny je fakt, že práve Fiľo sa považuje za blízkeho človeka Roberta Fica, proti ktorému Lipšic v minulosti brojil. Napríklad exsudca Vladimír Sklenka na polícii vypovedal, že práve Fiľo za vlád Roberta Fica pravidelne navštevoval Úrad vlády a bývalého premiéra a šéfa Smeru.
Pätnásť rokov trvajúci spor medzi celulózkou a exzamestnancami má svoje korene v roku 1996, keď holding Eco-Invest sprivatizoval Severoslovenské papierne a celulózky, ktoré sa neskôr vyprofilovali na už dobre známu značku SCP Mondi.
Exzamestnanci sa už roky búria. Tvrdia totiž že na základe vtedajšej privatizačnej zmluvy medzi holdingom a Fondom národného majetku mali zamestnanci vyfasovať akcie, čo sa podľa ich názoru nestalo. Exzamestnancom úplne po chuti nie je ani zastupovanie papierenského magnáta Danielom Lipšicom.
Tí mu dokonca adresovali aj otvorený list, v ktorom nešetria ostrou kritikou. „Bývalí zamestnanci si uplatňujú nárok na podiel na majetku z privatizácie SCP, na čo majú morálny aj právny nárok,“ píše sa v liste. „Daniel Lipšic podľa nášho názoru – väčšiny poškodených bývalých zamestnancov, zjavne kryjete, obhajujete a dokonca obdivujete osobu Milana Fiľa,“ prihovárali sa zamestnanci listom exministrovi.
Zneužití zamestnanci?
Podľa Lipšica útoky na Fiľa nie sú len iniciatívou sklamaných a nahnevaných zamestnancov. Bývalý politik tvrdí, že kritikov niekto „usmerňuje“. „Je zjavné, že tieto spory sú koordinované a stojí za nimi niekto iný, ako bývalí zamestnanci papierní. Takýchto typov sporov, ktoré majú viesť až k možnému vydieraniu, je na Slovensku viacero a stoja za nimi známe „biele goliere. V právnom štáte by takéto konanie nemalo byť prípustné,“ naznačil Lipšic.
Ten zároveň tvrdí, že exzamestnanci sa nechali využiť právnikom Pavlom Korytárom, ktorý ich zastupuje a Śtefanom Gavorníkom, predsedom združenia Ružomberský papier a exšéfa Fondu národného majetku z čias mečiarizmu.
Práve Korytárovo meno sa objavilo aj v komunikácii Threema Mariana Kočnera. „Ahoj. Mám nejaké nápady k Mondi. Dajme stretko.“ Napísal mafiánsky podnikateľ v roku 2018 práve Korytárovi. Advokát si písal s Kočnerom, ktorý je v súčasnosti neprávoplatne odsúdený aj v kauze televíznych zmeniek o Lipšicovi. Korytár sa bál, že mu ide po krku a snaží sa o jeho vzatie do väzby. Aj samotný právnik komunikáciu s Kočnerom potvrdil. O toxickej komunikácii informovali prvé HNonline.sk.
Kto ťahá za lanká?
Lipšic ohľadom žaloby a možného „ťahania za lanká“ zo zákulisia, ale ide ešte ďalej a ukazuje prstom na známeho slovenského biznismena. „Pán Korytár je blízky človek Zoroslava Kollára. Práve aj komunikácia, ktorá bola zaistená v niektorých trestných veciach v aplikácii Threema, že v tomto spore, a tento spor na súde koordinoval a koordinuje Zoroslav Kollár, Kollár je človek ktorý podľa môjho presvedčenia je človek, ktorý bol súčasťou konkurznej mafie,“ obvinil podnikateľa expolitik.
Nespokojní exzamstnanci v otvorenom liste Lipšicovi, nad touto teóriou len krútia hlavami. „Odvádzanie pozornosti od faktov a bezhlavé hľadanie neexistujúceho pozadia napríklad Zoroslav Kollár – tohto pána ani nepoznáme,“ píše sa v liste. Biznismena k téme oslovil eReport.sk, no ten do uzávierky neodpovedal.
Práve Kollárove meno svietilo už v spomínanej Threeme Mariana Kočnera. O podnikateľovi sa často bavil mafián napríklad s Monikou Jankovskou, ktorá je v súčasnosti tiež väzobne stíhaná. Kollár začal s biznisom v 90. rokoch a zameriaval sa najmä na konkurzy firiem a násilné prevzatia spoločností. Kollárov majetok odhadol magazín Trend minulý rok na poriadne mastnú sumu, a to 143 miliónov eur. Kollár je podľa čerstvých informácií zadržaný v rámci policajnej akcie Víchrica. Počas nej elitní policajti Národnej vyšetrovacej agentúry zadržali viacero osôb z prostredia justície, napríklad sudcov Jarmilu Urbancovú, Jozefa Kolcuna, či Katarínu Bartalskú. Podľa portálu topky.sk, práve Kollárove zadržanie môže súvisieť s firmou Eco-Invest, ktorá má pod palcom SCP Mondi.
Zdroj:tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zoroslava Kollára má v zuboch už aj Lipšic: Viní ho aj z tejto kauzy