eReport.sk
Karel Schwarzenberg, foto: tasr

Odišiel velikán českej politiky! Šľachtic Karel Schwarzenberg mal 85 rokov. V politike nenudil

Vo veku 85 rokov zomrel v sobotu Karel Schwarzenberg, bývalý minister zahraničných vecí ČR a čestný predseda strany TOP 09. TASR správu prevzala zo spravodajského portálu Českého rozhlasu, ktorý sa odvoláva na portál Echo24. Oznámil to na sociálnej sieti tiež Miroslav Kalousek, bývalý minister financií a spoluzakladateľ TOP 09.

Schwarzenberg zomrel vo Viedni, píše Echo24 s odvolaním sa zdroj z prostredia politikovej rodiny. Posledné dva dni bol v kritickom stave v umelom spánku. Do nemocnice vo Viedni ho previezli v pondelok 6. novembra z Prahy. „Bol jedným z najdôležitejších, inšpiratívnych a najláskavejších ľudí. Česká republika by mu mala byť navždy vďačná za všetko, čo pre ňu nezištne spravil. Nech odpočíva v pokoji a svetlo večné nech mu svieti,“ napísal Kalousek v statuse.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Výzva Richardovi Dírerovi. Nový poslanec vyzýva moderátora TA3, aby zaujal postoj k niekoľkým aktuálnym témam.

S rodinou v exile

Karel Schwarzenberg (celým menom Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, knieža zo Schwarzenbergu) sa narodil 10. decembra 1937 v Prahe. Bol to potomok šľachtického rodu Schwarzenbergovcov. Po prevrate vo februári 1948 jeho rodina v decembri toho istého roku opustila bývalú Československú republiku a presťahovala sa do zahraničia. Študoval právo vo Viedni a Grazi a v Mníchove lesníctvo.

Na jeseň 1989 sa vrátil do vlasti. 10. júla 1990 bol vymenovaný za kancelára prezidenta Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) Václava Havla. Ministrom zahraničných vecí ČR bol od januára 2007 do mája 2009 a od júla 2010 do júla 2013.

Neuspel v prezidentských voľbách

Spolu s Miroslavom Kalouskom založili v júni 2009 stranu TOP 09 a na jej ustanovujúcom sneme 28. novembra 2009 sa Schwarzenberg stal jej predsedom. Neskôr bol aj členom Poslaneckej snemovne parlamentu ČR.

V roku 2013 kandidoval v prezidentských voľbách, v druhom kole však neuspel v súboji s víťazom – neskorším prezidentom Milošom Zemanom.

Český prezident Petr Pavel 28. októbra tohto roka Schwarzenbergovi udelil vyznamenanie Rad Bieleho leva za zásluhy v oblasti politiky, pripomína Český rozhlas.

Zdroj: fb/kalousek.miroslav, tasr, idnes.cz


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odišiel velikán českej politiky! Šľachtic Karel Schwarzenberg mal 85 rokov. V politike nenudil

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre