eReport.sk
Zomrel jazzový inovátor
Wayne Shorter, foto:yt

Vo veku 89 rokov zomrel jazzový inovátor Wayne Shorter

Vo veku 89 rokov zomrel vo štvrtok americký jazzový saxofonista Wayne Shorter.

Shorter bol považovaný za jedného z najväčších hráčov na sopránový aj tenorový saxofón. Vystupoval s Milesom Davisom a tiež so svojou skupinou Weather Report.

Zomrel jazzový inovátor

Trubkár a skladateľ Wynton Marsalis po oznámení smutnej správy označil Shortera za „giganta saxofónu bez ohľadu na register“ a „jazzového posla“. Bol jedným z posledných žijúcich hudobných velikánov, ktorí sa presadili v čase najväčšieho rozkvetu jazzu v 50. rokoch 20. storočia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nohavica sa vysmial Západu
  2. Tate naložil Thunberg!

Rodák z Newarku v americkom štáte New Jersey v roku 1956 absolvoval štúdium hudby na Newyorskej univerzite (NYU). Dva roky strávil v armáde, kde hral s jazzovým klaviristom Horaceom Silverom.

V roku 1964 Shorter odišiel zo skupiny The Jazz Messengers bubeníka Arta Blakeyho, s ktorou získal medzinárodnú slávu, štyri roky s ňou koncertoval a stal sa jej hudobným vedúcim. Potom sa pridal k Milesovi Davisovi.

„Skladateľské svaly“

Práve s jeho skupinou začal Shorter „napínať svoje skladateľské svaly“ a v rámci tradičných pravidiel jazzu rozvíjal svojho novátorského ducha. Táto spolupráca priniesla niekoľko z najznámejších jazzových skladieb 20. storočia vrátane piesní „E.S.P.“, „Nefertiti“ a „Footprints“, uvádza AFP.

V roku 1970 Shorter spoluzaložil skupinu Weather Report. Tam ohral vedúcu úlohu pri rozvoji jazzovej fúzie, ktorá spája harmónie a improvizáciu jazzu s rozvíjajúcimi sa formami rocku, funku a rhythm and blues.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vo veku 89 rokov zomrel jazzový inovátor Wayne Shorter

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti