Iba nedávno sa skrátila dĺžka karantény pri covide z 10 na 5 dní. Podľa primára z považskobystrickej nemocnice Milana Kulkovského však ide najmä o socioekonomický dôvod, kedy by pri veľkom počte nakazených hrozil v krátkom čase nedostatok zamestnancov.
„Znamená to teda, že po piatich dňoch od začiatku ťažkostí už nie ste infekční? Nie. Po uplynutí tejto doby je nevyhnutné vo vyššej miere chrániť svoje okolie. Pohyb s respirátorom by mal byť samozrejmosťou (ffp 3 prípadne ffp2 + rúško), rovnako tak dodržiavanie odstupov a hygieny rúk. Netreba hádam pripomínať, že karanténa sa automaticky predlžuje ak trvajú symptómy/ťažkosti,“ upozornil na sociálnej sieti Kulkovský.
Čítajte viac:
Tiež dal do pozornosti analýzy Národného inštitútu pre infekčné choroby v Japonsku, podľa ktorých je množstvo vírusovej nálože pri omikrone najvyššie 3 až 6 dní po nástupe symptómov. „Prvé tri dni nie je vírusová nálož veľká i keď nakazený je už pre svoje okolie infekčný. Panuje zhoda na tom, že pri omikrone sa nakazený stáva infekčným už 1 deň po kontakte s pozitívnym, teda v čase, keď o svojej pozitivite pre absenciu symptómov ešte nevie. Siedmy až deviaty deň vírusová nálož, teda infekčnosť, klesá,“ dodal lekár s tým, aby ľudia boli zodpovední.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Známy lekár upozorňuje na skrátenie karantény. Neznamená to, že môžete všetko!