eReport.sk
Matematik Richard Kollár. Foto: YouTube

Matematik opisuje nasledujúce dni: Buďme trpezliví, nie všetko pôjde ako by sme chceli!

Čísla nakazených omikronom stúpajú raketovým tempom. Chcete vedieť ako ste na tom a či by vám domáci test ukázal realitu? Matematik Richard Kollár je za domáce testovanie a prizvukuje, že nás čakajú naozaj ťažké týždne.

„Tak predovšetkým, ak má niekto príznaky ochorenia COVID-19 (vrátane bolesti hlavy, hrdla, teploty a pod.) a vyjde mu v tomto čase pozitívny (aj domáci) antigénový test niektorej z bežne používaných značiek na Slovensku, tak má takmer naisto ochorenie COVID-19,“ tvrdí Kollár a dodáva, že stačí aj slabučký druhý červený pásik. Nejde o falošnú pozitivitu. Podľa neho je v čase prejavu príznakov aj antigénový test dosť spoľahlivá metóda detekcie ochorenia. „Aj preto odborníci dlhodobo navrhovali tieto testy používať najmä u symptomatických ľudí. Antigénové testy majú mnohé limitácie, ktoré sme veľmi nerešpektovali (najmä pri testovaní asymptomatických), ale toto nie je ich problém, teda nie momentálne,“ skonštatoval.

Naopak, ak máte príznaky ochorenia COVID-19 a antigénový test vám vyšiel negatívne, neznamená to nutne, že ochorenie nemáte. Najmä pri zaočkovaných osobách a osobách, ktoré ochorenie prekonali v minulosti, sa frekventovane stáva, že sa symptómy ochorenia objavia veľmi skoro pri infikovaní, v čase, keď ešte testy nie sú dostatočne citlivé. V takej situácii odporúča izolovať sa a urobiť si Ag test po dvoch dňoch a opakovane po ďalších dvoch dňoch.

Domáci antigénový samotest na ochorenie Covid-19 – Foto: tasr

Prítomnosťou covidu ale iné choroby nevymizli a nie všetko čo sa tvári ako covid aj covid naozaj je. „Ale toho COVID-19 bude u nás za pár dní naozaj veľa. Preto ak máte príznaky, pre istotu predpokladajte, že máte COVID-19. Je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že to tak je. Okrem toho, aj ak máte náhodou inú infekčnú chorobu, je dobré sa pár dní izolovať,“ odporúča odborník.

Čísla budú ešte pár dní na Slovensku stúpať a prevádzky a služby sa budú pravdepodobne samé prirodzene zatvárať, lebo nebudú mať personál, alebo zákazníkov, alebo oboje. Z podobných dôvodov sa budú samozatvárať aj školy.

Podľa Kollár prichádzajú dva-tri týždne, v ktorých budeme potrebovať predovšetkým trpezlivosť. „Spomaľte. Zďaleka nie všetko pôjde, ako si predstavujeme. Nech chceme akokoľvek, musíme si naozaj predstaviť, že na vrchole vlny bude infikovaných za týždeň možno až 5-10% všetkých obyvateľov. a to je priemer. Budú miesta, kde to bude aj 30%, ale aj miesta, kde to bude len 1%,“ predpokladá a dodáva, že o pár týždňov si budeme môcť ako spoločnosť skutočne poriadne vydýchnuť. „Buďme preto ešte chvíľu trpezliví. Vedeli sme, že to príde. Vieme, ako to bude v princípe aj vyzerať. Teraz to ale musíme vydržať. Čaká nás pár ťažkých týždňov,“ dodal na záver.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matematik opisuje nasledujúce dni: Buďme trpezliví, nie všetko pôjde ako by sme chceli!

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti