eReport.sk
Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)
Ján Budaj (OĽaNO). Foto: tasr

Známeho ekoaktivistu a expolitika riešila Budajova inšpekcia: Vybočil mimo turistický chodník!


Ostrieľaný ochranár prírody a donedávna aj politik za stranu Spolu Erik Baláž sa musel tieto dni popasovať so Slovenskou inšpekciou životného prostredia spadajúcou pod envirorezort Jána Budaja. Baláža totiž niekto udal, že na svojich potulkách prírodou vybočil z oficiálnych turistických chodníčkov.

Práve Baláž sa nedávno pochválil na sociálnej sieti fotkou z Tichej doliny. Zaujímavá bola tým, že aktivista sa nenachádzal na tradičnom turistickom chodníku ale uprostred „divokého“ lesa. „Tam, kde ani bdelé oko úradníka nedohliadne,“ opísal nezabudnuteľnú scenériu. Pri zverejnení fotografie zrejme ani netušil, že bude dôvodom, že si ho preklepne štátna enviroinšpekcia.

Nevinná fotografia

„V Tichej doline sú také nedostupné miesta, že aj mne sa tam podarí zablúdiť len raz za pár rokov. Dnes som prešiel dosť kilometrov preliezajúc popadané stromy. Je to celkom makačka! Občas som vyrušil nejaké väčšie zviera, ktoré utieklo do húštin (najčastejšie asi jelene, ale nič som nevidel), vyplašil som asi 7 jariabkov, ktorým sa v mladých jarabinových lesoch darí výborne, no hlavne som sa opäť presvedčil, že les si bez pomoci človeka poradí bez problémov,“ opísal Baláž svoje netradičné potulky lesom.

Erik Baláž – Foto: FB/EB

Pod statusom sa ale ihneď začala množiť kritika na adresu aktivistových pochôdzok. Tichá dolina je totiž chránenou oblasťou, kde je pre bežného smrteľníka zakázané potulovať sa mimo vyznačených chodníkov. Na to ihneď reagoval Baláž.

„Mám oprávnenie ako Stráž prírody,“ vysvetlil nespokojným „fanúšikom“ expolitik. A o čo vlastne ide? Človek môže byť profesionálnym alebo dobrovoľným členom Stráže prírody. Tento titul spadá pod Štátnu ochranu prírody, ktorá je organizáciou rezortu životného prostredia. Ako spomenul Baláž, tak práve Stráž prírody má v lesoch určité privilégiá. Môže sa napríklad v určitých prípadoch vydať mimo oficiálnych turistických trás. Niekto by povedal, že týmto Balážove starosti v súvislosti s výletom v Tichej doline skončili. Opak je pravdou.

Viac zaujímavých článkov tu

Podnet na inšpekciu

Aktivista sa krátko na to ohlásil s kurióznou novinou. Potom ako zverejnil fotografiu zo slovenských lesov, tak niekto na Slovenskú inšpekciu životného prostredia podal podnet. Dôvod?

„Naši oponenti sa za každú cenu snažia zastaviť nás v tom, aby sme mohli šíriť myšlienky ochrany prírody. Napríklad podávaním podnetov na Inšpekciu životného prostredia. V tomto prípade som sa vraj pohyboval mimo chodník. Bolo to len pár metrov za informačnou tabuľou, a sťažovatelia dobre vedia, že mám oprávnenie Stráže prírody, ale to im nebráni skúšať. Vraj tam nemôžem točiť video,“ vysvetlil na sociálnej sieti Baláž. Dodal, že inšpekcia nezistila porušenie zákona.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Známeho ekoaktivistu a expolitika riešila Budajova inšpekcia: Vybočil mimo turistický chodník!

Dnes…

Aktuálne