eReport.sk
Klimatológ Jozef Pecho Foto: tasr

Klimatológ sa pustil do Budaja: Som znechutený! Je načase zvážiť definitívny odchod zo Slovenska!

Na Budajovom ministerstve životného prostredia majú rušno. Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Jozef Pecho sa tvrdo pustil do šéfa rezortu. Nepozdáva sa mu jeho prístup k výskumu v oblasti klímy. Padli aj tvrdé slová, či dokonca vyhrážky odchodom zo Slovenska.

„Oddnes nerobím žiadnu osvetu a nič čo sa týka zmeny klímy. Ministerstvo životného prostredia sa rozhodlo, že nám zruší výskum „zmeny klímy“ na SHMÚ. Aspoň teraz konečne vidieť, čo je pre nich skutočná priorita. Som znechutený!!! Je načase zvážiť definitívny odchod zo SR!,“ vyjadril svoj vyčítavý postoj klimatológ na sociálnej sieti.

– Foto: FB/JP

Šéf inštitúcie Martin Benko sa však od Pechovho statusu dištancoval a tvrdí, že k žiadnemu definitívnemu verdiktu o zrušení výskumných úloh Slovenského hydrometeorologického ústavu neprišlo. „Je pravdou, že medzi Ministerstvom životného prostredia  SR a SHMÚ sa vedú rokovania o možnosti šetriť finančné prostriedky, ich súčasťou bol na stredajšom (20.10.) stretnutí na Sekcii zmeny klímy a ochrany ovzdušia MŽP i návrh finančne obmedziť dve výskumné úlohy SHMÚ, avšak konečné rozhodnutie ešte nepadlo,“ upokojuje Benko. Zdôraznil, že Pechov status nie je oficiálnym stanoviskom inštitúcie.
      
Benko zároveň priznal, že situácia s budúcoročným rozpočtom nie je jednoduchá a v prípade navrhovaného krátenia finančných prostriedkov bude mať SHMÚ vážne problémy so zabezpečením svojich činností. „Rokovania však pokračujú, prijímať závery je preto predčasné,“  povedal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)
  2. Protest proti reformám národných parkov.
  3. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)

Envirorezort označil Pechove vyjadrenia za nepravdivé a zavádzajúce, v reakcii zdôraznil, že žiadny výskum nestopol.„Naopak, výskum zmeny klímy považujeme za obzvlášť dôležitý v období čoraz rýchlejšieho globálneho otepľovania,“ uviedla hovorkyňa rezortu Ľuba Lesná. „MŽP pracuje na historicky prvom zákone o klíme, ktorý pomôže zbaviť Slovensko emisií, spôsobujúcich globálne otepľovanie a previesť ho obdobím zmeny klímy, ktorá už nastala,“ dodala.
      
Upozornila, že je na rozhodnutí SHMÚ, ako sa rozhodne využiť financie, ktoré bude mať pridelené na rok 2022. Pripomenula, že ministerstvo rieši v súčasnosti závažný problém, ktorý nastal v dôsledku pandémie a obmedzenia leteckej dopravy a znamenal výpadok dvoch miliónov eur za služby SHMÚ pre odberateľov z leteckej dopravy.

Zdroj: r, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Klimatológ sa pustil do Budaja: Som znechutený! Je načase zvážiť definitívny odchod zo Slovenska!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti