eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

Budajovi vypomáha známy exvyšetrovateľ! Riešil jednu z najväčších slovenských káuz

Zdá sa, že minister źivotného prostredia Ján Budaj sa nebojí načrieť po pomoc aj medzi na slovo vzatých odborníkov. Šéfovi envirorezortu vypomáha expolicajt, ktorý sa roky už venuje advokácii. V minulosti ale vyšetroval kauzu, ktorá v 90. rokoch doslova zatriasla základami modernej histórie Slovenska.

Ide o advokáta a bývalého vyšetrovateľa Petra Vačoka. Mediálne známy odborník sa objavil po novom aj v zozname odborníkov vládnej pracovnej komisie, ktorá má preklepnúť činnosť policajnej inšpekcie, ale aj napríklad generálnej či špeciálnej prokuratúry.

Peter Vačok. – Foto: tasr

Špecializovaný tím

„Nám ide o to, aby sme využili ich praktickú skúsenosť pri posudzovaní situácie a pri navrhovaní riešení. Nám ide o čas, aby ten nepokoj mohol ustať, preto sme ich prizvali na konzultáciu,“ opisuje predseda vlády okolnosti vzniku špeciálneho tímu odborníkov.

Problematickými sú napríklad niektoré kompetencie generálnej prokuratúry, Kameňom úrazu bol nedávno najmä intenzívne kritizovaný paragraf 363, ktorý využila generálna prokuratúra, na ktorej čele stojí Maroš Žilinka. Pomocou nepopulárneho nástroja zbavila obvinenia exšéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a kontroverzného biznismena Zoroslava Kollára.

Slová exvyšetrovateľa

Skupina si chce preklepnúť aj fungovanie špeciálnej prokuratúry či policajnej inšpekcie. „Vnímam komisiu tak, že nič nebude nahrádzať, v podstate analyzuje určité problémy. Analyzuje určité témy a hľadá riešenia. Či z toho niečo vyjde a politika z toho niečo využije aj následne v tej legislatívnej oblasti, to je ešte predčasné hovoriť,” zhrnul ostrieľaný vyšetrovateľ a advokát.

Priznal, že vládna skupina už zasadala niekoľkokrát. EReport sa opýtal Vačoka, čo hovorí aj na kritiku na adresu skupiny, ktoré sa týkajú najmä možnej neobjektívnosti. „K tomu sa skutočne vyjadrovať nebudem. Ja osobne nie som ani predpojatý a za seba môžem povedať, že veľmi rád využijem svoje znalosti. Či ich niekto využije, alebo nie, tak to neviem,” dodal na záver Vačok.

Odborník na trestné veci

Osoby, ktoré tvoria komisiu boli väčšinou nominované inštitúciou, pre ktorú pracujú alebo v nej pôsobia. Kurióznym je, že Vačok bol do skupiny nominovaný rezortom životného prostredia. Čo má teda advokát spoločné s ministerstvom Jána Budaja?

„Mám nejaký vzťah s pánom ministrom. Robím mu nejaké konzultačné záležitosti, no nie vo vzťahu k životnému prostrediu, pretože tomu nerozumiem, ale vo vzťahu k trestnej oblasti,” vysvetlil Vačok pre eReport.

Viac zaujímavých článkov tu:

  1. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO)

Vyšetrovateľ únosu

Práve Vačokove meno je spájané s kauzou, ktorá je jednou z najväčších jaziev moderného Slovenska. Ide o zavlečenie syna prezidenta Michala Kováča do Rakúska. Kováča juniora tak 31. augusta v roku 1995 prekvapili dve autá pri Svätom Juri a následne na to sa objavil v kufri auta až v rakúskom Hainburgu.

Práve Vačok bol v poradí druhým vyšetrovateľom, ktorý na prípade pracoval. Išlo o nesmierne citlivú kauzu, kedže z únosu bola podozrivá vtedajšia Slovenská informačná služba. Práve pred Vačokom vypovedal aj dnes už známy svedok Oskar Fegyveres. Aj Vačok bol následne z prípadu odvolaný.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti