Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) definitívne stráca trpezlivosť s vládou dočasného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Ten nástojčivo a bez diskusie ubezpečuje občanov, že nárast cien energií nebude veľký. Na druhej strane chodia domácnostiam, firmám a obciam faktúry, kde bežne nájdeme aj 10-násobný nárast požadovaných poplatkov. Na jednej strane teda stoja tvrdenia vládnych politikov, na strane druhej empirické dôkazy v podobe faktúr.
Mohlo by vás zaujímať
„Ukazuje sa, že sú to šialené čísla,“ povedal riaditeľ kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák v relácii na TA3.
Hoaxy, či praktické zistenia?
Ohrozené by malo byť napríklad verejné osvetlenie, alebo činnosť materských a základných škôl. Takéto informácie pritom vláda dlhodobo označuje za hoaxy aj napriek tomu, že ZMOS združuje práve tých ľudí, ktorí sa s problematikou stretávajú v praxi.
„Súvisí to s 2700 materskými školami, 1300 základnými školami, viac ako 700 pobytovými zariadeniami. Je to 3500 kultúrnych domov, päť miest má trolejbusy, dve mestá električky, 131 samospráv má svoje príspevkové organizácie a k tomu pripočítajme balvan v podobe tisícok budov – internátov, stredných škôl, sociálnych zariadení v réžii samosprávnych krajov,“ vymenúva Kaliňák.
ZMOS stráca trpezlivosť
Desaťnásobné zvýšenie cien energií v Galante, škola, ktorá bude platiť namiesto 108 eur mesačne až 605 eur mesačne, štvornásobný nárast v Kocuranoch, alebo osemnásobný nárast v Medzeve. To všetko sú praktické príklady toho, že vládne tvrdenia o jemnom náraste neodrážajú realitu.
„V týchto hodinách sa ozývame starostom a primátorom, aby na facebookovom profile ZMOSu zverejňovali svoje faktúry. Dnes majú v rukách čierneho Petra oni, medzi svojimi obyvateľmi pôsobia ako tí, ktorí nevedia a nechcú. Ťažko je ľuďom vysvetľovať, že je rozdiel počúvať politikov v médiách a vidieť odlišnú realitu miest a obcí. Urobíme nástenku, ktorá bude vizitkou, aby si každý mohol porovnať avizované kompenzácie s realitou,“ dodal na záver.
Začalo sa aj zatváranie firiem
Samosprávy samozrejme ťažia aj z toho, keď na ich území pôsobí konkrétna firma. Známy je však prípad ukončenia činnosti hlinikárne Slovalco a ZMOS upozorňuje, že tým sa zatváranie firiem skončiť nemusí. „Bude dochádzať k radikálne znižovaniu životnej úrovne,“ vyhlásil Kaliňák.
Do problémov sa má dostávať aj vzdelávanie: „Zo strany miest a obcí, ale aj škôl, ktoré samosprávy zriaďujú dostávame informácie o mimoriadne vysokom náraste cien energií, ktoré v podstate nútia samosprávy výrazne zasahovať do rozpočtov, hoci v mnohých prípadoch úhrada takýchto vysokých cien môže samosprávy doslova zruinovať.“
Kompenzácie sú neisté
Vláda hovorila najprv o kompenzáciách v súvislosti s covidom, neskôr mestá a obce zaťažila Matovičovým „prorodinným“ balíčkom, aby ich nakoniec zaťažila aj nárastom cien energií a opäť im sľúbila ďalšie kompenzácie.
Tie sú síce v štádiu rokovania, no ZMOS dnes už má s vládou skúsenosti, že veriť môžu samosprávy len tomu, čo už majú v rukách.
„Okrem doterajšieho rozsahu pomoci sa uvažuje aj o zvýšení mesačných limitov pomoci a rozšírení pomoci na ďalšie subjekty. V krátkom čase očakávame od Európskej komisie schválenie ďalšej schémy pomoci pre priemysel,“ spresnila hovorkyňa premiéra Eduarda Hegera Ľubica Janíková.
Zdroj: TA3 Tak takto!?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zhasnuté verejné osvetlenie a zatvorené školy? ZMOS vytvorí nástenku hanby!