Situácia okolo zadržania finančníka Jaroslava Haščáka príslušníkmi NAKA vyvolala na Slovensku rozsiahlu polemiku, pretože iba málokto veril tomu, že sa tento bohatý a vplyvný muž dostane za mreže. Dostal, lenže dlho tam nepobudol. A napokon sa aj za ten nedlhý pobyt v cele muselo ministerstvo spravodlivosti ešte pod vedením Márie Kolíkovej známemu finančníkovi ospravedlniť. Ospravedlniť v mene štátu, teda v mene všetkých občanov SR. Napriek tomu sa však ozval Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorému šéfuje Daniel Lipšic a toto ospravedlnenie vlastne istým spôsobom negoval. A občania sa právom pýtajú, čo to má znamenať, pričom mnohí majú pocit, že to s tým právnym štátom na Slovensku vyzerá všelijako. Všelijako, len nie dobre.
Mohlo by vás zaujímať:
Pre Jaroslava Haščáka sa stal 1. december 2020 doslova nočnou morou, pretože si pre neho úplne nečakane prišli elitní policajti z NAKA. Spolu s hordou ozbrojených kukláčov ho odprevadili do sídla Penty, odkiaľ zobrali rozličné „kompromitujúce“ materiály a samotný Hačšák skončil po rozhodnutí sudkyne Špecializovaného trestného súdu v cele. Ako sa neskôr ukázalo, políciou zhabané kompromitujúce dokumenty namierené voči osobe Haščáka, zase až také závažné neboli. Presne 7. januára nasledujúceho roku, teda po čosi viac ako mesiaci, finančníka prepustili na slobodu. Jeho elitní právnici, ktorí boli asi elitnejší ako tí z NAKA, ho teda z toho vysekali. Dokonca dosiahli aj to, že štát sa Hačšákovi verejne ospravedlnil. V opačnom prípade boli právnici Haščáka pripravení podať na SR žalobu, na základe ktorej chceli z vrecák daňových poplatníkov vytiahnuť desiatky miliónov eur. Našťastie, to už nehrozí, štát sa finančníkovi ospravedlnil a podľa všetkého malo byť toto zjavne spackané trestné konanie uzatvorené. A to s tým, že štátne orgány OČTK vrátane sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej (rozhodla o väzobnom stíhaní Haščáka) a prokurátora ÚŠP Ondreja Repu, ktorý kauzu finančníka dozoroval, zlyhali.
Miliardár „drobné“ milióny nedostal
Haščák od štátu žiadal nemajetkovú ujmu 32 300 eur, ktorá je limitovaná zákonom, ako finančník aj ušlý zisk v sume 13. 423 eur až 16. 756 milióna eur, a tiež trovy konania v sume takmer 42-tisíc eur. Jeden z najbohatších Slovákov, ktorého majetok je viac ako miliarda eur, si tieto peniaze, alebo ospravedlnenie, pýtal za podľa neho nezákonnú väzbu a obvinenie, ktoré mu bolo vznesené. Obvinený bol z korupcie a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, presnejšie z toho, že zaplatil 200-tisíc eur za nahrávku rozhovorov, ktorá zachytávala jeho stretnutia s politikmi a štátnymi úradníkmi v 90. rokoch a verejne známa sa stala ako kauza Gorila, ktorá po prepuknutí poriadne zamávala Slovenskom. Na uliciach a námestiach sa opäť stretli minimálne desiatky tisíc nahnevaných Slovákov, ktorí požadovali tvrdé tresty pre politikov, ktorí boli do celého prípadu podľa medializovanej nahrávky namočení.
Žilinka sa stotožnil s názorom Najvyššieho súdu
Doteraz sa však v jednej z najväčších porevolučných káuz nič prevratné nestalo, teda ak nerátame zadržania Haščáka. Aj to sa napokon ukázalo a výstrel do vzduchu. A to preto, že do jeho prípadu zasiahol Najvyšší súd, ktorý ho 7. januára 2021 pustil na slobodu. Tento krok napokon s využitím kontroverzného paragrafu 363 odobril aj generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý skonštatoval, že stíhanie obvineného je možné len zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom. Po preskúmaní veci sa teda Žilinka stotožnil s názorom Najvyššieho súdu, že „orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili“, a 31. augusta 2021 Haščákove trestné stíhanie definitívne zrušil.
Kto z kompetentných má teda pravdu?
Lenže… Lenže do celej veci sa vložil šéf špeciálnych prokurátorov a Žilinkov oponent Daniel Lipšic, ktorý vyhlásil, že jeho prokurátor Ondrej Repa, ktorý Hačákov trestný prípad dozoroval, v ničom nepochybil. ÚŠP argumentoval, že stíhanie Jaroslava Haščáka bolo zákonné, a teda štát sa mu nemá za čo ospravedlňovať, ba má byť stíhaný aj naďalej. Bác! Tak kto má teda pravdu? Nie je to ďalší dôkaz o rozvrate justície a právneho štátu? Pre občana je totiž, jemne povedané, zmätočné, keď špeciálna prokuratúra tvrdí iné ako jej nadriadená generálna prokuratúra. Ako toto celé má vnímať bežný občan, ktorý vidí kontroverznosť súdnych rozhodnutí doslova v priamom prenose? A netýka sa to iba prominenta Jaroslava Haščáka, ale aj iných „VIP“ zadržaných a väzobne stíhaných rozličných vysokopostavených funkcionárov. Redakcia eReportu sa preto pýtala kompetentných ako majú tú našu „spravodlivosť“ teda ľudia chápať.
Šesť nezodpovedaných otázok
Nielen ministerstvo spravodlivosti, ale aj generálny prokurátor Žilinka priznali, že v prípade Jaroslava Haščáka špeciálny prokurátor Ondrej Repa, ktorý kauzu Haščáka dozoroval zlyhal, a rovnako tak zlyhala sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, ktorá rozhodla o väzobnom stíhaní predstaviteľa finančnej skupiny Penta. ÚPŠ vedený Danielom Lipšicom napriek tomu v týchto dňoch vydal stanovisko, že jeho prokurátor Ondrej Repa nezlyhal, a celé to je iba o tom, že mal „iný právny názor“. Prtál eReport sa tedas pýtal, kto teda v tom celom za ten „právny guláš“ nesie vinu?
V tejto súvislosti sme preto poslali na generálnu prokuratúru presne šesť nasledujúcich otázok:
- Ako má občan čítať stanovisko ÚPŠ vo veci Haščáka?
- Je legitímne a správne zo strany ÚŠP vyhlásiť, že dozorujúci prokurátor v kauze finančníka postupoval podľa zákona, ak sa štát v zastúpení rezortu spravodlivosti ospravedlnil za nezákonnosti v predmetnej veci? Občania totiž môžu byť po stanovisku ÚŠP právom zmätení napríklad v tom, či ospravedlnenie adresované Haščákovi má vôbec nejakú relevantnú váhu.
- Neprispieva v tejto súvislosti stanovisko ÚŠP k rozkladu právneho štátu v SR?
- Ako je vlastne definovaný inštitút „iného právneho názoru“?
- Existuje vôbec možnosť, že v danej veci bude proti konkrétnym orgánom (či osobám), ktoré podľa všetkého viedli neodôvodnenú (či zákonne nedostatočne odôvodnenú) kriminalizáciu Jaroslava Haščáka, vyvodená nejaká forma zodpovednosti?
- Bude sa GP SR touto vecou v súvislosti s vyjadrením ÚŠP ešte nejako zaoberať, alebo to považuje za uzavretú záležitosť?
Stanovisko generálnej prokuratúra, ale aj tej špeciálnej, bolo viac ako strohé. „Úrad špeciálnej prokuratúry sa k celej veci už vyjadril pomerne obšírne, a tak sa k nej už teraz nemajú potrebu reagovať, a reagovať na to nebude ani generálny prokuratúra,“ odkázal nám v reakcii na horeuvedené otázky telefonicky hovorca generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Kto sa teda v tomto ping pongu má vyznať? Bežný človek určite nie, ten sa môže iba chytať za hlavu a neveriacky sa pýtať: „Kde to vlastne žijem?“
Generálny prokurátor nikoho neoslobodil
K situácii okolo Jaroslava Haščáka prezradil svoj názor aj právnik Martin Ribár, ktorý k tomu napísal blog, ale zhodnotil ju aj pre eReport. „Generálny prokurátor (bez ohľadu na to, kto ním je) je povinný nezákonné rozhodnutie zrušiť, nie je to o tom, koho sa to týka, ale len a len o tom, či došlo k porušeniu zákona. Ak by generálny prokurátor – a opakujem, bez ohľadu na to, kto ním je – nezrušil nezákonné rozhodnutie na základe podnetu alebo z úradnej povinnosti, tým by sa generálny prokurátor spreneveril zákonu a zneužil by svoju zákonnú právomoc. Zrušením obvinenia cez §363 Trestného poriadku generálny prokurátor nikoho NEOSLOBODZUJE – uvedené je čisté zavádzanie verejnosti, neznalosť zákona a demagógia – následne môže byť dotknutá osoba opätovne obvinená, avšak už ZÁKONNÝM spôsobom,“ napísal okrem iného vo svojom blogu Ribár.
O podnete na § 363 rozhoduje viac ľudí
„Nie je, naopak, namieste iniciovať také zmeny právneho poriadku, aby došlo k minimalizovaniu pochybení zo strany OČTK v prípravnom konaní? Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti, očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom,“ napísal v samom závere svojho blogu Martin Ribár. „Osem sudcov najvyššieho súdu skonštatovalo nedôvodnosť stíhania Haščáka, rovnako ako ministerstvo spravodlivosti a aj Generálna prokuratúra SR. Okrem toho, o podnete na paragraf 363 rozhoduje viac ľudí, a až potom to ide generálnemu prokurátorovi Žilinkovi, ktorý to celé preskúma a vyjadrí s ním súhlas či nesúhlas. Takže to nie je o tom, že rozhodne on sám,“ vysvetlil Ribár, podľa ktorého sa o nezákonnosti stíhania finančníka z Penty vyjadrilo viac ľudí a orgánov štátnej moci. „Ako je možné, že všetci títo ľudia hovoria ´´ a iba Lipšic hovorí ´B´, by ste sa mali pýtať priamo Lipšica,“ uviedol Ribár.
Niekto by mal za to niesť zodpovednosť
Podľa skúseného právnika bolo potrebné zdôrazniť aj to, že keď sa to týkalo „našich chlapcov“, tak rozhodnutie krajského súdu, ktorý rozhodoval o väzbe, čo je dôležité zdôrazniť, a skonštatoval nedôvodnosť stíhania, malo viesť k zrušeniu obvinenia alebo zastaveniu, ale to isté u Haščáka neplatilo, čiže je tam dvojitý meter. „Toto je to, čo by som ja vyčítal špeciálnej prokuratúre,“ tvrdí Ribár, ktorý má za to, že v Haščákovej veci pochybil niekto pri vykonávaní dozoru a navyše je tam viacero vecí, ktoré sú zvláštne a pochybné. „Mám za to, že niekto by za to celé mal za takéto rozhodnutie niesť zodpovednosť,“ neskrýval svoj právny názor známy advokát. Podľa Ribára nielen bežný človek si to celé nemusí dobre poukladať v hlave, ale ani on sám si to nevie dobre uložiť v tej svojej.
Verejnosť by sa mala pýtať na viacero vecí
„Asi najlepšie vysvetlenie toho celého je, že ´sa to spravilo samo´, a teda nikto za to nenesie zodpovednosť, teda v celej veci vlastne nepochybil nikto a všetko je v absolútnom poriadku,“ uviedol na samý záver Martin Ribár, podľa ktorého by sa ale teraz mala verejnosť pýtať, koľko tie manévre okolo zadržania Haščáka stáli, či to boli účelne vynaložené prostriedky, či tá situácia naozaj vyžadovala aby tam nabehlo 50-60 kukláčov, či ich postup bol v súlade so zákonom. Pripomenul, ide o kukláčov, ktorí obmedzovali na osobnej slobode aj iných ľudí, ktorí tam boli. K tomu sa ale naša polícia podľa neho nevyjadruje, pretože „všetko bolo v poriadku“. A to napriek tomu, že schválenie tohto masívneho nasadenia zo strany NAKA bolo podľa viacerých ľudí dosť kontroverzné.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Zmätení občania pri kauze Haščák: Lipšicova prokuratúra už mlčí, generálna strčila hlavu do piesku!