Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár upozorňuje verejnosť, že téma „policajného štátu“ nie je ani zďaleka len témou politickej opozície. Kroky Hamranových chlapcov na NAKA, ktorých mediálne poznáme ako čurillovcov, sa nepáčia ani právnickým špičkám, napríklad dekanovi Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduardovi Burdovi, ktorý nad Hamranovými vysvetleniami a kľučkami len krúti hlavou. Rovnako ikonickou sa stáva, už takmer neustála, nečinnosť prezidentky SR Zuzany Čaputovej a jej premiéra Ľudovíta Ódora.
Ódor upokojil „citlivú“ Čaputovú
Ódor však stihol minimálne nepriamo zaútočiť na Čaputovú, lebo chcela „byť ukľudnená“ na Bezpečnostnej rade SR: „Zdá sa, že jediným dôvodom zvolania zasadnutia Bezpečnostnej rady SR bolo upokojiť zmätenú alebo, ak chcete, hysterickú (slová premiéra Ódora) Zuzanu Čaputovú a dodať jej noty, aby vedela, čo má recitovať. Inak bola úplne zbytočná. Všimnite si, že prezidentku neznepokojil včerajší vrcholne neštandardný mocenský zásah voči najvyšším predstaviteľom dvoch bezpečnostných zložiek, ktorí sú z ústavného hľadiska postavení vyššie ako policajný prezident; neznepokojilo ju ani narastajúce zneužívanie právomocí zo strany Štefana Hamrana – ona potrebovala len uistenie, že všetko je v najlepšom poriadku a môže si ísť ďalej prezerať vyšívané dečky v domovoch seniorov.“
Po niekoľkých rokoch vládnutia „slušných“ pravičiarov sme sa navyše dostali do stavu, ktorý sa dá z hľadiska korupcie a moci oligarchie považovať za ešte horší, ako v roku 2019. „V skutočnosti na tomto systéme nezmenila vôbec nič, iba našich ľudí vymenila za vašich. Miera korupcie neklesla, oligarchia je mocnejšia a bohatšia ako kedykoľvek predtým a súčasná vládna garnitúra na jej moc nesiahla, naopak, šéfovi Penty sa musela ešte aj ospravedlniť. Žiadna veľká ryba nebola odsúdená (a prepáčte, aj keď sa to snažia nahovoriť tým jednoduchším, Kováčik nie je žiadna veľká ryba) a namiesto toho bola odsúdená tetuška za tašku so zeleninou. Ani v prípade posledných razií nejde o korupciu. Neviem, či vám vôbec došlo, že žiaden zo skutkov, z ktorých sú dotyční ľudia obvinení, nie je natoľko závažný, aby bolo nevyhnutné zadržať šéfa Slovenskej informačnej služby, šéfa Národného bezpečnostného úradu alebo niekoľkých vyšetrovateľov. Pripomeňme si, že ich obviňujú z ´účelového zbavenia sa nepohodlných príslušníkov NBÚ´ či ´z účelového postavenia týchto príslušníkov mimo službu´,“ pokračuje Chmelár.
Odborníci kritizujú čurillovcov
Burdove vyjadrenia k praktikám čurillovcov sú podľa Chmelára významnejšie, ako si občania myslia. Pravdou je, že v našej spoločnosti sa berú vážne vyjadrenia hercov, iných celebrít, či obvinených osôb (napríklad spomínaných čurillovcov). To, čo však má byť v odbornej debate určujúce, sú názory odborníkov. A tie sú takmer jednohlasné – v neprospech aktivít čurillovcov.
Mohlo by vás zaujímať:
„Za týchto okolností považujem za mimoriadne významné vyjadrenie dekana Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduarda Burdu. Ten vo svojom stanovisku uviedol, že čoraz viac krúti hlavou nad tým, ´ako na Slovensku prebiehajú niektoré, zväčša politicky exponované trestné konania a ako sa v rámci nich neustále opakujú tie isté nezákonnosti´. Pripomenul, že je mimoriadne dôležité, aby tí, ktorí sa skrývajú za frázy o rozviazaných rukách polície, o potrebe očisty spoločnosti a boja proti korupcii, dokázali trestnú činnosť zákonným spôsobom, ktorý je dostatočne dôveryhodný aj pre spoločnosť. Zdôraznil pritom jednu zásadnú vec: podozrenia, že skupina čurillovcov manipulovala trestné konania (čo vyplýva priamo z nahrávok rozhovorov vyšetrovateľov NAKA, v ktorých okrem iného uvažovali nad podpálením auta vyšetrovateľky, ktorá mala tieto podozrenia preverovať), sú ´takým závažným prejavom nástupu policajného štátu, že týmto podozreniam by mala byť venovaná maximálna priorita´. A čo je rovnako podstatné – docent Burda považuje za samozrejmé, že obvinení vyšetrovatelia budú postavení až do vyšetrovania prípadu mimo službu. Stal sa však pravý opak,“ uvádza ďalej Chmelár.
Čaputovej progresívna kampaň
Okrem kampaňových aktivít orgánov činných v trestnom konaní sme na Slovensku svedkami aj kampane, ktorú organizujú mimovládne organizácie. Tá je platená mimo akéhokoľvek transparentného účtu a na to, či je, alebo nie je v prospech konkrétnej politickej strany, existujú rôzne názory. Ak by však bola, bolo by to protizákonné. A treba dodať, že na tejto protizákonnosti by bola účastná aj Čaputová.
„Kto ani po dnešku nepochopil, že Zuzana Čaputová pracuje v prospech Progresívneho Slovenska, ten už nepochopí vôbec nič. Čaputová sa rozhodla napriek všetkým odborným i politickým dôvodom a takpovediac proti všetkým (Hamrana už nekritizuje iba opozícia a právnická elita, ale aj prokurátori, podľa ktorých dehonestoval celý ich stav) podržať Ódorovho spolužiaka a kamaráta z detstva Hamrana, ktorý sa ešte ako šéf policajného komanda LYNX zúčastňoval pred štyrmi rokmi na predvolebných aktivitách Progresívneho Slovenska (čo včera líder PS Šimečka detinsky zapieral, až kým ho neusvedčila z klamstva fotografia). Rovnako je dehonestáciou prezidentského úradu, že Zuzana Čaputová spolu s bezpečnostným expertom PS Spišiakom figurovala až do začiatku augusta vo vedení pochybného občianskeho združenia časopisu .týždeň, ktoré stojí za predvolebnou kampaňou plnou hoaxov, dezinformácií a vyslovene lživých tvrdení typu ´Rusko zvíťazí, ak neprídeš voliť´ – ´Prvého októbra nevyjde slnko, ak neprídeš voliť´ a podobne. Je otázne, či by táto otvorená manipulácia strachom nemala byť kvalifikovaná ako trestný čin šírenia poplašnej správy,“ dodal Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár reaguje na Bezpečnostnú radu SR: Nič sa nevyriešilo, zmätená a hysterická Čaputová sa upokojila!