tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Maroš Žilinka. Foto: tasr

Žilinka o trestnom čine opilstva: Má svoje opodstatnenie. Návrh ministerstva nepovažujem za správny

Trestný čin opilstva má svoje opodstatnenie. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na návrh rezortu spravodlivosti vypustiť tento trestný čin z Trestného zákona. Návrh ministerstva nepovažuje za správny a ani za dôvodný.

„Dôsledkom jeho prípadného prijatia bude, že ak páchateľ spácha v stave nepríčetnosti (t. z. pri úplnej absencii schopností rozpoznávať protiprávnosť činu, alebo ovládať svoje konanie v dôsledku požitia alebo aplikácie návykovej látky) čin inak trestný, za taký čin nebude trestne zodpovedný, ale nebude zodpovedný ani za trestný čin opilstva,“ zdôraznil generálny prokurátor s tým, že také konanie, ktoré v konkrétnom prípade môže byť aj mimoriadne nebezpečné, by bolo úplne beztrestné.

Pôsobí prevenčne

Nepríčetnosť totiž podľa neho bráni trestnému stíhaniu páchateľa za trestný čin spáchaný v tomto stave. „Na vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti však slúži práve daný ‚kvázidelikt‘, ktorý pôsobí zároveň prevenčne, aby sa páchateľ neprivádzal ani len z nedbanlivosti do takého stavu, v ktorom následne nemá sám nad sebou kontrolu a pácha v ňom činy inak trestné (v nepríčetnosti),“ doplnil.

Podľa generálneho prokurátora má tento trestný čin opodstatnenie – Foto: fb/maroszilinka

Škodlivé vypustenie odseku 2 v paragrafe 363

Za nevhodné až škodlivé považuje aj navrhované vypustenie odseku 2 paragrafu 363 Trestného zákona, ktorý upravuje, že ustanovenia o trestnom čine opilstva a o nepríčetnosti ako okolnosti vylučujúcej protiprávnosť, sa nepoužijú, ak sa páchateľ priviedol do stavu nepríčetnosti v úmysle spáchať trestný čin.

Bude vás zaujímať:

  1. Vpravo prezidentka Zuzana Čaputová medzi zdravotníkmi v bratislavskej nemocnici.
  2. Juraj Šeliga (Za ľudí)
  3. Poslanec Národnej rady SR Robert Fico (SMER-SD).
  4. Zľava Daniel Lipšic a a Maroš Žilinka.

„Vypustenie tohto ustanovenia by znamenalo, že by nebolo možné vyvodenie trestnej zodpovednosti za trestný čin spáchaný za okolnosti označovanej ako tzv. ‚opitie na guráž‘, kedy si páchateľ úmyselne privodí stav nepríčetnosti, aby v tomto stave následne spáchal trestný čin,“ zdôraznil.

Zdroj: tasr/fb


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka o trestnom čine opilstva: Má svoje opodstatnenie. Návrh ministerstva nepovažujem za správny

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku