eReport.sk
Podpis deklarácie GP Vyšehradskej štvorky V4, foto:fb/m.ž.

Žilinka nejde v línii Matoviča, Hegera a Čaputovej: Generálni prokurátori V4 sú jednotní!

Žilinka nejde v línii Matoviča! Vlády Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati) počas tohto volebného obdobia značne tlmili spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky (V4). Nevedno, čo bolo hlavnou motiváciou takéhoto konania, no faktom je, že bolo do značnej miery kritizované zo strany parlamentnej opozície.

Slovensku ubudlo zo sily a suverenity

Spolupráca v rámci V4 dlhé roky predstavovala protiváhu voči politike Bruselu a dvoch najväčších krajín Európskej únie Nemecka a Francúzska. V4 si vďaka svojmu jednotnému postupu často dokázala pred inými krajinami EÚ mohla dovoliť „buchnúť do stola“ takým spôsobom, ako by si to jej členské krajiny samostatne nemohli dovoliť. Expremiér Robert Fico (Smer-SD) napríklad pripisuje spolupráci v rámci V4 aj to, že Slovensku nakoniec neboli v minulosti nanútené migračné kvóty.

Foto: fb/maroszilinka

Formát V4 začal byť však v posledných rokoch ministrami zahraničných vecí Ivanom Korčokom (vtedy SaS) a Rastislavom Káčerom (vtedy OĽANO, Demokrati) spochybňovaný. Popisovaný bol ako zastaraný a nepotrebný. Slovensko tak postupne strácalo značnú časť svojej sily a suverenity na európskej úrovni.

Žilinka nejde v línii Matoviča

V tejto línii sa však nerozhodol ísť generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Ústavný činiteľ, ktorý je značne kritizovaný stranami ako OĽANO, SASKA, Za ľudí, alebo svojim podriadeným špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicov, prokurátorské kontakty v rámci V4 evidentne udržiava a zveľaďuje.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava Juraj Blanár, Ladislav Kamenický, Robert Fico, Richard Takáč a Ľuboš Blaha (všetci Smer-SD) počas tlačovej konferencie k neotvoreniu 72. schôdze Národnej rady SR 14. septembra 2022 v Bratislave.
  2. Čaputovej priorita Ukrajina?
  3. Česko s výhodnejšou dohodou?

Významná deklarácia

„Generálni prokurátori V4 deklarovali jednotu. 11. stretnutie generálnych prokurátorov krajín Vyšehradskej štvorky. Dnes vyvrcholilo podpisom Brnianskej deklarácie v legendárnej vile Tugendhat v Brne – mieste, kde sa formovali novodobé dejiny Slovenska a Česka. Podpisom deklarácie sme symbolicky deklarovali jednotu generálnych prokurátorov V4,“ oznámil Žilinka na sociálnej sieti svoj najnovší počin.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka nejde v línii Matoviča, Hegera a Čaputovej: Generálni prokurátori V4 sú jednotní!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti