Žilinka hodnotí rok. Rok 2022 bol pre Generálnu prokuratúru SR v skutku náročný. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa nemusel vysporiadať len s útokmi niektorých občanov, no mimoriadne aktívna bola v pokusoch o jeho zosadenie vláda, vládni poslanci, alebo aj jeden z jeho podriadených – špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Sporu generálnej a špeciálnej prokuratúry v roku 2022 vyplývali z viacerých faktorov. Medzi ne však bez pochyby patrí aj značne politická povaha Lipšicovho vystupovania. Ten sa podľa názoru mnohých občanov a voličov úplne nedokázal vysporiadať so svojou politickou a advokátskou minulosťou, z ktorej vyplývajú viaceré konflikty záujmov, do ktorých sa počas výkonu svojej funkcie dostáva.
Žilinka hodnotí rok
„Končí sa rok, ktorý ma mnoho naučil, mnoho mi umožnil pochopiť, v mnohom ma utvrdil a umocnil moje odhodlanie,“ vyjadril sa v stredu Žilinka na sociálnej sieti.
Sporný paragraf 363
Hlavným bodom v spore medzi vládnymi politikmi a generálnou prokuratúrou bol a je paragraf 363. Na základe ktorého Generálna prokuratúra musí zrušiť trestné konanie v prípade, že odhalila nezákonnosti v procese. Stalo sa tak napríklad v prípade oligarchu Jaroslava Haščáka. Rovnako aj v prípade obvinenia opozičných politikov ako Robert Fico a Robert Kaliňák v kauze Súmrak. V prípade kauzy Súmrak mali byť dokonca zo strany vyšetrovateľov nezvládnuté základné úkony a základné odôvodnenia – napríklad jasné zadefinovanie údajnej zločineckej skupiny a jej činnosti tak, aby obvinení mali informáciu, že proti čomu sa majú vlastne brániť.
Mohlo by vás zaujímať:
Generálny prokurátor Žilinka po celý čas tvrdí, že stojí na strane zákonnosti. Vláda, ktorej Žilinkove kroky zasahujú do zvláštneho predvolebného a povolebného sľubu. Ten hovorí, o vysporiadaní sa s niektorými opozičnými politikmi, sa však logicky jeho obhajovanie zákonnosti nepozdáva. Medzi známe prejavy vládnych politikov v trestnoprávnej oblasti patrí napríklad pexeso ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí). Mrazivou zaujímavosťou je, že nie všetci z týchto vládnych zoznamov „vinných“ fyzicky prežili Matovičove a Hegerove volebné obdobie.
Žilinku vraj tento rok mnoho naučil
Žilinka aj napriek obrovskému tlaku ostal v rôznych vypätých situáciách pokojný a aspoň navonok principiálny. Vyhrážanie sa odoberaním právomocí, alebo dokonca koncom vo funkcií zo strany vlády, Žilinkovým konaním príliš nepohlo. Do budúcnosti bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj jeho zjavnej konfrontácie s Lipšicom. Rovnako s Hegerovou vládou, bude aj otázkou, že ako bude generálny prokurátor spolupracovať s novou vládou, ktorá vzíde z najbližších parlamentných volieb.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Žilinka hodnotí rok plný útokov zo strany vlády a Lipšica: Mnoho ma naučil a umocnil moje odhodlanie!