eReport.sk
Kampaň je ako občianska vojna
Český prezident Miloš Zeman a poľský prezident Andrzej Duda. Zdroj: Denník.cz

Zeman sa stretol s Dudom. Žehlil vyjadrenia expremiéra Andreja Babiša o spojencoch

Kampaň je ako občianska vojna. Český prezident Miloš Zeman považuje za úplne samozrejmé, že v prípade napadnutia akéhokoľvek členského štátu Severoatlantickej aliancie by Česko dodržalo svoje záväzky a svojim spojencom by pomoc poskytlo. Povedal to v utorok po stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je Šeliga "biely kôň"?
  2. Erdogan má toho dosť
  3. Pakt o neútočení?
  4. A dosť!

Zeman tým reagoval na vyhlásenie expremiéra a prezidentského kandidáta Andreja Babiša v predvolebnej diskusii, že v prípade napadnutia Poľska či pobaltských krajín by tam ako prezident nevyslal vojakov. Po skončení diskusie však na sociálnej sieti uviedol, že by článok 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane dodržal.

Kampaň je ako občianska vojna

Zeman podotkol, že v Česku prebieha volebná kampaň, čo je podľa neho „občianska vojna svojho druhu.“

Niektoré vyhlásenia, ktoré môžu byť vytrhnuté z kontextu, pôsobia podľa českého prezidenta ako rozbuška. Predvolebnú atmosféru v Česku označil za džungľu. „Nie je dobré podliehať predvolebnej hystérii a jednotlivé výroky vytrhávať z kontextu,“ dodal.

Podobnosť?

Pripomenul však, že Babiš otázku pomoci Poľsku označil za hypotetickú. „Ešte pred rokom by som ja sám označil za hypotetickú otázku o pomoci Ukrajine,“ zdôraznil Zeman. Ruský útok na Ukrajinu podľa neho nikto neočakával a napriek tomu k nemu došlo.

Na druhej strane to ale podľa Zemana bola Babišova vláda, ktorá potvrdila rozmiestnenie českých jednotiek v pobaltských krajinách.

Duda

Poľský prezident Andrzej Duda k Babišovým výrokom uviedol, že síce išlo o teoretickú situáciu, článok 5 Severoatlantickej zmluvy je však veľmi praktický.

 „Otázka položená jednému z kandidátov nebola úplne múdra. Možno sa ho mali spýtať, čo by urobil, ak by zaútočili na Slovensko,“ povedal poľský prezident s odkazom na slovenský pôvod českého expremiéra.

Utorková schôdzka najvyšších predstaviteľov ČR a Poľska v českom prihraničnom meste Náchod sa konala v rámci Zemanových rozlúčkových stretnutí na konci jeho druhého mandátu. Ako podotkol Zeman, išlo o jeho dvanáste prezidentské stretnutie s Dudom.

Zdroj: spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zeman sa stretol s Dudom. Žehlil vyjadrenia expremiéra Andreja Babiša o spojencoch

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti