eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj vyzval Západ a Rusko: Ukrajina chce okamžité bezpečnostné záruky!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu Západ a Moskvu, aby Kyjevu dali „okamžité“ bezpečnostné záruky, ktoré by odvrátili hrozbu invázie zo strany Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Ukrajina potrebuje bezpečnostné záruky. Jasné, konkrétne a okamžité,“ uviedol Zelenskyj. „Som presvedčený, že Rusko musí byť medzi tými krajinami, ktoré poskytnú jednoznačné bezpečnostné záruky,“ dodal.

Zelenský hovorí o invázii zo strany Ruska

Zelenskyj upozornil na to, že o „budúcnosti európskej bezpečnosti“ sa rozhoduje v súčasnej napätej situácii a hroziacej invázie zo strany Ruska. „Zhodujeme sa v názore, že o budúcnosti európskej bezpečnosti sa rozhoduje práve teraz, tu v našej domovine, na Ukrajine,“ povedal Zelenskyj novinárom na spoločnom brífingu s prezidentmi Poľska a Litvy – Andrzejom Dudom a Gitanasom Nausédom.

Podľa Poľska a Litvy si Ukrajina zaslúži vstup do Európskej únie

Lídri Poľska a Litvy v spoločnom vyhlásení so Zelenským uviedli, že Ukrajina si vzhľadom na súčasné bezpečnostné hrozby zo strany Ruska zaslúži štatút kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie, píše agentúra Reuters.

Bude vás zaujímať:

  1. Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) sa rozpráva s novinármi.
  2. Predseda vlády Eduard Heger.

„Zdôrazňujeme, že vzhľadom na významný pokrok v implementácii asociačnej dohody (s EÚ) a vnútroštátnych reforiem, ako aj na súčasné bezpečnostné výzvy si Ukrajina zaslúži štatút kandidátskej krajiny EÚ, pričom Litva a Poľsko podporia Ukrajinu pri dosahovaní tohto cieľa,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré vyzýva medzinárodnú komunitu na „rýchle zavedenie“ rozsiahlych sankcií voči Rusku vrátane opatrení zameraných na plynovod Nord Stream 2.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj vyzval Západ a Rusko: Ukrajina chce okamžité bezpečnostné záruky!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti