eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr

Zelenskyj: Turecko sa zúčastní na rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine

Turecko sa na budúci týždeň zúčastní na rokovaniach, ktorých cieľom je prediskutovať spôsoby ukončenia vojny na Ukrajine. V sobotu to oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonáte s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Stredomorský ostrov Malta v piatok oznámil, že bude hostiť rokovania o mieri na Ukrajine v dňoch 28. až 29. októbra. Účasť Ruska sa neočakáva.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Plané sľuby
  3. Traja ľudia prišli o život a ďalších osem utrpelo zranenia pri požiari, ktorý zachvátil v noci na sobotu v obytnú budovu na severnom predmestí Paríža

Rusko: Ukrajina musí uznať novú realitu

Podobné neformálne rozhovory o ukončení vojny na Ukrajine sa uskutočnili už v júni v dánskej Kodani a v auguste v saudskoarabskej Džidde. Na rozhovoroch v Džidde sa zúčastnili predstavitelia približne 40 krajín sveta vrátane Číny, Indie, Spojených štátov a Ukrajiny. Po ich skončení nebolo zverejnené žiadne oficiálne vyhlásenie.

Rusko opakovane podmieňuje prípadné mierové rokovania tým, že Ukrajina musí uznať „novú územnú realitu“, teda okupáciu ukrajinských území ruskými vojskami. Kyjev naopak trvá na stiahnutí ruských vojsk z celého územia Ukrajiny vrátane polostrova Krym, ktorý Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo v roku 2014.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Turecko sa zúčastní na rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie