eReport.sk
Volodymyr Zelenskyj kladie kvety pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom a 76. výročia ukončenia 2. svetovej vojny počas návštevy dediny Milove.
Volodymyr Zelenskyj v Milove. Foto: tasr/ap

Zelenskyj si pripomenul koniec druhej svetovej vojny pri hraniciach s Ruskom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si pripomenul 76. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe návštevou dediny pri hraniciach s Ruskom, kde došlo k eskalácii napätia po tom ako Moskva začala hromadiť svoje vojenské jednotky pozdĺž hranice s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra AP.

Zelenskyj v sobotu navštívil dedinu Milove na východe Ukrajiny spolu s veľvyslancami z Európskej únie a združenia siedmich priemyselne najvyspelejších krajín (G7). 

Milove leží v Luhanskej oblasti

“Ukrajinci bojovali proti fašizmu spolu s desiatkami iných národov … a rozhodne nie pre to, aby o 76 rokov neskôr vojna pripravila našich ľudí o životy,” uviedol Zelenskyj počas návštevy dediny.

Milove leží v Luhanskej oblasti, z ktorej väčšina je od roku 2014 pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom spolu s veľkou časťou priľahlej Doneckej oblasti. Počas siedmich rokov bojov medzi separatistami a ukrajinskými silami bolo zabitých viac ako 14.000 ľudí. Ukrajina tvrdí, že 36 jej vojakov zahynulo tento rok pri útokoch povstalcov.

V Rusku si porážku fašizmu pripomenú 9. mája

Hromadenie jednotiek a vojenské cvičenia v západnom Rusku blízko hranice s Ukrajinou minulý mesiac vyvolali znepokojenie ukrajinských predstaviteľov a ich spojencov. Po sérii protestov a varovaní – aj zo strany NATO – vydal ruský minister obrany Sergej Šojgu rozkaz, aby sa ruské jednotky začali sťahovať.

Koniec druhej svetovej vojny si európske štáty pripomínajú 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom. V Rusku a v niektorých ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu si porážku nacistického Nemecka pripomínajú o deň neskôr – 9. mája – ako Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport