eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr

Zelenskyj schytal ranu pod pás: Španielsko svoj Patriot radšej nechá v Turecku, ako pošle Ukrajine


Španielsky systém protivzdušnej obrany typu Patriot zostane v Turecku, a to aj napriek tomu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval vlády európskych krajín, aby takéto obranné systémy dodali Kyjevu. Vyplynulo to zo štvrtkového vyjadrenia španielskeho premiéra Pedra Sáncheza.

„Napriek tomu, že sme o tom hovorili s ukrajinskou vládou, záväzkom španielskej vlády je ponechať systémy Patriot v Turecku,“ povedal Sánchez podľa španielskeho servisu Euronews počas spoločnej tlačovej konferencie s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v Madride.

Zelenskyj schytal ranu pod pás

Zelenskyj niekoľkokrát vyzval spojencov, aby Ukrajine dodali viac systémov protivzdušnej obrany. V utorok na konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne uviedol, že na ochranu veľkých ukrajinských miest potrebuje jeho armáda v najbližšej dobe najmenej sedem systémov Patriot.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
  2. Rusko zadržiava na Kryme 180 politických väzňov
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
  4. Plané sľuby

Bezpečnostné záruky od Španielska

Zelenskyj a Sánchez v máji podpísali dohodu o bezpečnostných zárukách. Sánchez vtedy oznámil, že Španielsko poskytne Ukrajine podporu vo výške jednej miliardy eur v roku 2024 a päť miliárd eur do roku 2027. Tohtoročný balík bude zahŕňať podporu protivzdušnej obrany, dodal španielsky premiér.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj schytal ranu pod pás: Španielsko svoj Patriot radšej nechá v Turecku, ako pošle Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne