eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová FOTO TASR/AP

Ukrajina dostane toto leto od EÚ 3,4 miliardy eur, vyhlásila šéfka eurokomisie


Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok na konferencii o obnove Ukrajiny, ktorá sa koná v Berlíne. Sľúbila, že Kyjev dostane 500 miliónov eur na opravu energetických zariadení poškodených ruskými útokmi a tisíc solárnych panelov a generátorov.

3,4 miliardy eur

Podľa britskej stanice BBC von der Leyenová spresnila, že európskym partnerom sa podarilo zozbierať približne 500 miliónov eur na urgentné opravy poškodenej energetickej infraštruktúry. Okrem toho poskytnú Ukrajine ďalších 1000 generátorov na výrobu elektriny a prepravených tam bude aj tisíc solárnych panelov. Cieľom EÚ je pomôcť decentralizovať ukrajinský energetický systém a zvýšiť tak jeho udržateľnosť, doplnila von der Leyenová, ktorá súčasne oznámila, že v rámci programu obnovy a modernizácie v júni EÚ pridelí Ukrajine 1,9 miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. stretnutie NATO v Prahe
  3. Scholz tlmí vášne

Podľa BBC von der Leyenová okrem toho uviedla, že Ukrajine bude už v júli prevedený prvý balík jeden a pol miliardy eur zo zmrazených ruských aktív. Spresnila, že približne „90 percent (z tejto sumy) pôjde na obranu, desať percent na obnovu“. Skupina medzinárodných partnerov Ukrajiny vrátane Nemecka v utorok na konferencii v Berlíne oznámila aj spustenie programu odbornej prípravy ľudí z Ukrajiny, najmä mladých, pripravených pomôcť pri obnove svojej vlasti. Informovala o tom nemecká ministerka pre rozvoj Svenja Schulzeová.

Tri roky

Podľa agentúry DPA sa predpokladá, že program bude trvať tri roky a je primárne zameraný na mladých ľudí, vnútorne presídlené osoby a ženy. Partneri Ukrajiny – jednotlivé štáty, medzinárodné organizácie a obchodné skupiny – tento projekt podporia sumou 700 miliónov eur.

Obnova Ukrajiny

Konferenciu o obnove Ukrajiny spoločne organizujú nemecký kancelár Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zameriava sa na mobilizáciu súkromného sektora pre obnovu a ekonomický rast. Sociálne aspekty a ľudský kapitál pre budúcnosť Ukrajiny, ozdravenie obcí a regiónov a vstup do EÚ a s tým súvisiace reformy. Konferencia o obnove Ukrajiny ako každoročné podujatie vznikla v roku 2017 pod názvom Ukrajinská reformná konferencia. Od roku 2022 má nový názov v dôsledku ruskej invázie.

Zdroj: tasr/dpa

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina dostane toto leto od EÚ 3,4 miliardy eur, vyhlásila šéfka eurokomisie

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne