Zatiaľ čo celé Slovensko žilo v posledných týždňoch platovými požiadavkami lekárov, analytické dáta ukazujú, že problém slovenského zdravotníctva je niekde inde. V článku Trendu sa na situáciu pozrel šéfredaktor Roland Ižip. Dáta ukazujú, že platy slovenských lekárov sú dobré, a to aj v porovnaní s inými krajinami V4. Problémom je to, že napriek tomu, že do zdravotníctva ide na Slovensku slušný obnos peňazí, pacient to nepociťuje.
Platy slovenských lekárov sú dobré
Čo je teda najväčším problémom Slovenska, v pohľadu zdravia Slovákov a zdravotníctva? Paradoxne, platy to nie sú. Dáta ukazujú, že platy lekárov na Slovensku sú dobré.
Takmer vo všetkých ostatných parametrov týkajúcich sa zdravia a zdravotníctva, okrem platov, sa Slovensko v európskom porovnaní nachádza na chvoste. Horšie je na tom vo väčšine kategórií už iba Rumunsko a Bulharsko. „V parametroch odvrátiteľných úmrtí je Slovensko piate odspodu medzi krajinami OECD-37 a tretie odspodu v rebríčku liečiteľných úmrtí. Horšie sú na tom opäť iba Rumunsko a Bulharsko. Slovensko pritom podľa údajov z roku 2022 vynaložilo na zdravotníctvo takmer dvetisíc eur na obyvateľa, čo je viac ako v prípade Lotyšska, Litvy, Estónska, Poľska, Maďarska, Írska či Chorvátska. Na výsledkoch v zdravotníctve sa to však neodráža,“ konštatuje Roland Ižip v článku Trendu.
Naše zdravotníctvo je drahé ale neefektívne
Ďalším dôležitým údajom je, že zatiaľ, čo v EÚ počet odvrátiteľných úmrtí klesá, u nás rastie. U nás je počet takýchto úmrtí o tretinu vyšší ako v krajinách V3. A to pritom vynakladáme na zdravotníctvo viac percenta HDP ako zvyšné krajiny V3! Inými slovami, naše zdravotníctvo je drahé ale neefektívne. Suverénne najväčšiu časť rozpočtu pritom pohltia platy zamestnancov v zdravotníctve, a to až 62 percent. Na rekonštrukcie a modernizáciu budov je vyčlenených „len“ 72 miliónov eur.
Z dostupných údajov sa podarilo vyčítať aj toto: „Lekári síce tvrdia, že ich je málo a musia pracovať viac ako inde, no štatistiky OECD hovoria iné. Počet lekárov na Slovensku je 3,7 na tisíc obyvateľov, čo je presne priemer krajín OECD. Problémom teda nie je počet lekárov, ale ich efektivita. Pohľad na nemocničné výdavky ukazuje prečo. Slovensko je štvrtou krajinou OECD s najväčším podielom výdavkov na lôžkovú starostlivosť,“ píše Trend.
Zhrnuté: Slovensko platí za zdravotnú starostlivosť porovnateľne viac, no dostáva za to menej. „Problémom je neefektivita štátnych nemocníc – to je Achillova päta slovenského zdravotníctva,“ píše Ižip. V tejto súvislosti je šokujúce, že pri požiadavkách lekárov ani jedna nesmeruje k snahe urobiť niečo viac pre pacienta. Požiadavky sú zamerané na maximalizáciu a garanciu príjmov nemocníc bez akýchkoľvek systémových nápravných opatrení.
Mohlo by vás zaujímať:
Problémom slovenského zdravotníctva nie sú platy lekárov. A ich zvýšením, ak neprídu systémové zmeny, sa nič pre pacienta nezmení.
Zdroj: Trend
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Lekári na Slovensku sú zaplatení dobre, ale zdravie Slovákov je mizerné. Kde je problém?