eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: tasr/afp

Izraelský novinár otvorene: Netanjahu využíva vojnu na etnické čistky v Gaze, spoločnosti na životoch Palestínčanov nezáleží


Podľa novinára nie je konflikt medzi Izraelom a Palestínou komplikovaný. „Je to jednoduché: Palestínčania žijú desiatky rokov pod okupáciou, bez práv a s ich územím sa narába ako s izraelským majetkom,“ uviedol.

„To, že Židia boli obraní o svoje práva a životy (pozn. počas 2. sv. vojny), nedáva Izraelu právo obrať iných ľudí o ich práva a životy,“ tvrdí izraelský investigatívny novinár a spisovateľ Meron Rapoport. V rozhovore pre Denník N zdôraznil, že podporovať palestínske právo na sebaurčenie nie je to isté ako podporovať Hamas. Podrobne opisuje vojnu v Gaze, pričom jej korene vidí v dlhotrvajúcej okupácii Palestíny Izraelom a opisuje aj bezcitné postoje prakticky celej izraelskej spoločnosti voči palestínskym životom.

Vojna v Gaze ako zásterka pre etnické čistky

Na otázku, či súčasný konflikt v Gaze víma ako vojnu, etnické čistky alebo genocídu, Rapoport odpovedá: „Určite je to vojna.“ Podľa neho však Izrael otvorene deklaruje zámer využiť túto vojnu na etnické čistky. Žiadne tajomstvá pritom neexistujú. Izraelské vedenie totiž vôbec neskrýva svoju ochotu využiť návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na „čistenie Gazy od Palestínčanov a vystavanie rezortov“.

Hoci o možnosti genocídy musí rozhodnúť Medzinárodný trestný súd, Rapoport upozorňuje na desivé vyjadrenia niektorých izraelských politikov. „Vyjadrenia o potrebe zhodenia atómovej bomby na Pásmo Gazy alebo ničenie životne dôležitej infraštruktúry naznačujú zámer znemožniť život Palestínčanov na tomto území,“ tvrdí. Izrael vraždí množstvo civilistov, ničí infraštruktúru, celé štvrte, mestá, univerzity, vodovodné potrubia.

Bezcitná izraelská spoločnosť a dekády trvajúca okupácia

Rapoport opisuje Izrael ako krajinu, kde je verejná mienka síce rozdelená, ale len v motivácii. „Jedna časť spoločnosti a vláda vídia konflikt ako príležitosť na rozhodujúce víťazstvo nad Palestínčanmi, teda na etnické čistky Gazy a potenciálne aj Západného brehu Jordánu,“ vysvetľuje. A druhá časť, hoci vojne oponuje, je motivovaná hlavne vyčerpanosťou z konfliktu. No ani jednej časti skutočne nezáleží na palestínskych životoch.

Na mýtus, že podpora palestínskeho práva na sebaurčenie znamená podporu Hamasu, Rapoport reaguje s nadhľadom historika. „Tento konflikt nezačal 7. októbra. Izraelská okupácia trvá viac ako šesť desaťročí, kým Hamas existuje iba 30 rokov. Palestínčania odporovali okupácii od prvého dňa,“ zdôrazňuje. Izrael však v okupácii pokračoval a teraz tvrdí, že všetci, ktorí podporujú palestínske právo na sebaurčenie, podporujú Hamas.

Zverstvá premiéra Netanjahua

V rámci investigatívy Rapoport získal oficiálne nariadenia izraelskej armády, ktoré stanovujú pomer medzi zabitými civilistami a teroristami. „Nízkopostaveného člena Hamasu môžu zasiahnuť za cenu 20 civilistov, vysoko postaveného až za cenu 300 civilistov,“ uvádza. Dodáva, že tzv. „klopanie na strechu“, ktorým Izrael varoval pred bombovými útokmi, sa už nevyužíva.

Rapoport tiež poukazuje na rozhovor medzi premiérom Benjaminom Netanjahuom a bývalým náčelníkom armády Herzim Halevim. Keď Halevi informoval Netanjahua, že armáda zasiahla 20-tisíc cieľov za pár dní, premiér reagoval slovami: „Prečo tak málo? Zbombardujte všetkých.“ Tento prístup považuje Rapoport za alarmujúci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Harvard

Podľa Rapoporta nie je konflikt medzi Izraelom a Palestínou komplikovaný. „Je to jednoduché: Palestínčania žijú desiatky rokov pod okupáciou, bez práv a s ich územím sa náraba ako s izraelským majetkom. Dennodenne im berú pôdu, stavajú osady a posielajú ich do väzenia. To nie je zložité na pochopenie – ide o okupáciu jednej krajiny druhou,“ uzatvára.

Zdroj: Denník N

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Izraelský novinár otvorene: Netanjahu využíva vojnu na etnické čistky v Gaze, spoločnosti na životoch Palestínčanov nezáleží

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne