eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr

Závažné obvinenie Ruska smerom k Británii. Z tohto viní Britskú radu ruská tajná služba!

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v stredu obvinila Britskú radu (British Council), inštitúciu zodpovednú vzdelávanie a kultúru, zo zhromažďovania informácií pre ukrajinské tajné služby. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ÚŠP funguje ako ŠTB
  2. Plané sľuby

Nezávislá inštitúcia?

Britská rada, založená v roku 1934, svoju činnosť v Rusku ukončila ešte v roku 2018 pre zákaz zo strany Moskvy, ktorý bol reakciou na obvinenia Británie, že Rusko otrávilo bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru.

AFP píše, že aj napriek finančným prostriedkom britskej vlády funguje Britská rada nezávisle. Podľa FSB táto organizácia získavala informácie v niektorých častiach ukrajinskej Chersonskej oblasti, ktoré okupujú ruské sily.

Tvrdenia FSB

„Prostredníctvom organizácií pod jej kontrolou (Britská rada) vykonávala spravodajskú činnosť v záujme Kyjeva,“ tvrdí sa vo vyhlásení FSB.

Podľa ruských tajných služieb táto medzinárodná organizácia využila ukrajinských utečencov žijúcich v Británii, aby získala tajné vojenské a spravodajské informácie prostredníctvom ich kontaktov v Chersonskej oblasti.

FSB dodala, že na ruské sily sa obrátil obyvateľ dediny Nová Majačka, aby údajný zločin nahlásil. Tajná služba plánuje vykonať v oblasti kontroly a varovala, že môže začať stíhať ľudí za „tajnú spoluprácu s (cudzou) vládou“. Za tento trestný čin hrozí až osem rokov vo väzení.

Britská rada bezprostredne nereagovala na žiadosť agentúry AFP o vyjadrenie k celej záležitosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Závažné obvinenie Ruska smerom k Británii. Z tohto viní Britskú radu ruská tajná služba!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre