eReport.sk
Viac ako polovica Ukrajincov, ktorí chcú zostať na Slovensku, by radi pracovali v Bratislave. Foto: tasr / Radovan Stoklasa

Zaujímavé dáta o Ukrajincoch na Slovensku. Koľkí z nich chcú zostať a koľkí aj pracovať?


BRATISLAVA – Od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine prišlo na Slovensko takmer 500-tisíc Ukrajincov. Koľkí z nich u nás napokon zostanú sa zatiaľ nevie, no môžu to byť státisíce.

Ako informuje TASR, z oslovených respondentov plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny viac ako polovica Ukrajincov. Za najväčšiu prekážku pri hľadaní práce na Slovensku považujú ukrajinskí uchádzači aj slovenskí zamestnávatelia nedostatočné ovládanie slovenského alebo požadovaného cudzieho jazyka. Z oslovených respondentov plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny 56% Ukrajincov. Vyplýva to z prieskumu, ktorý priebežne realizuje spoločnosť Trexima Bratislava, správca pracovno-poradenského portálu Internetový sprievodca trhom práce (ISTP.sk).

Polovica by chcela pracovať v Bratislave

Prieskum ukázal, že 20% zo zaregistrovaných Ukrajincov na portáli ISTP.sk už kontaktoval zamestnávateľ s ponukou práce, 78% prácu aktívne hľadá, ale na prvý kontakt stále čaká a 2% respondentov zatiaľ nemajú záujem pracovať.

Podľa prieskumu 36% ukrajinských respondentov nemá pozitívnu skúsenosť pri hľadaní práce na Slovensku. Naopak, 33% vyzdvihlo dostatočný počet pracovných ponúk na pracovných portáloch.

Na otázku, či už nastúpili do pracovného pomeru na Slovensku, 67% odpovedalo nie, 21% Ukrajincov už na Slovensku pracuje a 12% plánuje nastúpiť v nasledujúcom období. Polovica ukrajinských uchádzačov, ktorým sa podarilo na Slovensku zamestnať, bude pracovať v Bratislave. Z odpovedí zamestnávateľov vyplynulo, že 30% už obsadilo niektoré voľné pracovné miesta ukrajinskými uchádzačmi.

Akúkoľvek prácu by na Slovensku prijalo 43% Ukrajincov. Ilustračná snímka. – Foto: tasr

Zamestnávatelia ponúkajú Ukrajincom predovšetkým pracovné pozície ako operátor vo výrobe, pomocník v kuchyni, upratovačka alebo napríklad čašník.

Z oslovených respondentov 56% plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny, 41% sa plánuje vrátiť na Ukrajinu a 3% považujú svoj pobyt na Slovensku za prechodný a budú sa presúvať do inej krajiny.

Okrem jazykovej bariéry za ďalšie prekážky pri hľadaní práce na Slovensku považujú Ukrajinci nedostatok vhodných pracovných ponúk na pracovných portáloch, nedostatok informácií, kde možno ponuky vyhľadávať, nespĺňanie požiadaviek zamestnávateľov, problémy s ubytovaním a nedostatočné možnosti umiestnenia detí v školských zariadeniach. Každý piaty respondent uviedol, že sa nestretol so žiadnymi prekážkami pri hľadaní práce na Slovensku.

Problémom pre mnohých je jazyková bariéra

Zamestnávatelia za najväčšie problémy pri obsadzovaní voľných pracovných miest Ukrajincami považujú jazykovú bariéru, ale aj administratívnu náročnosť zamestnávania. Podľa prieskumu 36% ukrajinských respondentov nemá pozitívnu skúsenosť pri hľadaní práce na Slovensku. Naopak, 33% vyzdvihlo dostatočný počet pracovných ponúk na pracovných portáloch, pomoc rodiny alebo známych (23%), pomoc neznámych slovenských občanov či dobrovoľníkov (20%) a služby úradov práce (5%). Akúkoľvek prácu by na Slovensku prijalo 43% Ukrajincov, 4% majú záujem podnikať. Najväčší záujem majú napríklad o pozície pomocník v kuchyni, administratívny či sociálny pracovník. Z oslovených respondentov 56% plánuje zostať na Slovensku aj po ukončení vojny, 41% sa plánuje vrátiť na Ukrajinu a 3% považujú svoj pobyt na Slovensku za prechodný a budú sa presúvať do inej krajiny.

Related Posts

  1. Vlajka Európskej únie, ilustračné foto
  2. ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
  3. voľby prieskum
  4. hranice ukrajina
  5. Protest ZMOSU

Viac ako 94% Ukrajincov, ktorí sa zúčastnili na prieskume, má na Slovensku štatút dočasného útočiska alebo si plánuje podať žiadosť o tento štatút. Výsledky online a telefonického prieskumu boli získané počas apríla a mája na vzorke 750 respondentov, z toho bolo 450 ukrajinských uchádzačov o prácu a 300 zamestnávateľov. Zber dát a ich vyhodnotenie priebežne realizuje správca pracovno-poradenského portálu ISTP.sk Trexima Bratislava. K 10. máju 2022 bolo na pracovnom portáli ISTP.sk zaregistrovaných viac ako 3100 ukrajinských uchádzačov o prácu, ktorí si môžu vyberať z celkového počtu 8300 pracovných ponúk vhodných aj pre Ukrajincov. Pre ukrajinských študentov pokračujúcich v štúdiu na slovenských školách portál ponúka 330 brigád.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zaujímavé dáta o Ukrajincoch na Slovensku. Koľkí z nich chcú zostať a koľkí aj pracovať?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre