eReport.sk
Bývalý prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster, foto: tasr

Zaočkovaný Schuster: Fandím Orbánovi, aj my potrebujeme Sputnik

Má 87 rokov, viackrát mu operovali srdce, no stále zostáva mimoriadne aktívny. Exprezident Rudolf Schuster v rozhovore pre eReport prezradil, že pripravuje knihu o medveďoch, počas pandémie fotil mláky a aj to, že ho dcéra nechce púšťať z domu a kontroluje ho. Hovorí tiež, že fandí maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi a Slovensko by po jeho vzore malo zabezpečiť pre občanov ruskú vakcínu Sputnik V.

Koncom decembra ste medzi prvými dostali prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Nemali ste nejaké komplikácie?

Po tej druhej dávke, ktorú som dostal o tri týždne neskôr v januári, som ako už starší 87-ročný chlap čakal väčšie reakcie, ale nič také mimoriadne to nebolo.

A akú ste mali reakciu?

Mal som troška tlak, cítil som také vlny, ale možno to ani s tým nesúviselo. Človek si to niekedy viac namýšľa.

Ako sa teraz ako zaočkovaný človek cítite v čase kritickej pandemickej situácie?

Teraz už je všetko normálne, ale nechodím nikde lebo sú tu riziká spojené s tou mutáciou. Aj dcéru mám lekárku, tak ona ma stráži. Chodím len na prechádzku s ňou. Ona sa ako lekárka o mňa bojí a môj vek je najviac rizikový pre ochorenie COVID-19. Aj preto, že mám dva bajpasy a ďalšie zdravotné problémy.

Aký máte teda cez deň program keď nikam nechodievate?

Ja som taký neposed aj doma. Keby som len jednu vec robil, tak by mi to išlo na nervy takže robím na štyroch veciach naraz a striedam to. Teraz som bol dosť dlho schovaný v kúpeľoch v Medzeve, lebo to je môj región. Tam som chodil s telefónom po okolí a vydávam o tom knihu s názvom Prechádzky s mobilom. Už k nej napísal odborný posudok aj profesor Ľubomír Petranský a Marián Pauer. Druhá vec je, že pripravujem knihu o štvorgeneračnej Brazílii. Tam mi zostáva dokončiť už len výber fotografií. Napísal som tiež knihu o troch druhoch medveďov – ladových, hnedých a čiernych. Poslednou v príprave je kniha o Taliansku, ktoré som s deťmi navštívil trikrát. Som tam chcel ísť ešte fotografovať, lebo som viac filmoval, ale asi to už vydám, lebo ktovie kedy sa tam znova dostanem.

Názov knihy Prechádzky s mobilom znie celkom tajuplne. O čom to bude?

Tam budú fotografie robené čisto mobilom v rôznych ročných obdobiach a pri tom som si všímal aj také abstraktné veci. Keď som to poslal trebišovskému výtvarníkovi Štefanovi Bubánovi, bol šokovaný a vravel mi „ty robíš lepšie abstraktné veci ako ja.” Som všelijaké mláky fotil. Dcéra mi vravela „ocko, urob z toho knihu, je to zaujímavé”, tak som ju počúvol. Celé to vzniklo počas covidu v údolí rieky Bodry v Medzeve, kde som počas minulého roka zachytil štyri ročné obdobia.

Rudolf Schuster dostal prvú dávku vakcína medzi prvými koncom minulého roka. – Foto: tasr

Na Slovensku je pandemická situácia teraz mimoriadne kritická a máme zlé čísla nakazených aj úmrtí. Čaká nás ďalšie sprísnenie opatrení. Ako sa pozeráte na vládne manažovanie koronakrízy?

Ja vám úprimne poviem, že nemôžem mať k tomu stanovisko, lebo to sledujem len cez televíziu. Táto vláda to má ťažké. Hocikto by tam bol, mal by to ťažké. Na druhej strane sú veľké rozdiely pri hodnotení medzi nami starými a mladými. Mladí to nebrali tak vážne, ale odkedy je už mutácia, tak aj mnohí z nich zmenili názor. Spočiatku sa to podceňovalo a bola to len záležitosť nás starých, aby sme sa chránili. Teraz si už fakt nemôže byť nik istý. Je to celosvetové, ale treba sa s tým čo najskôr vysporiadať. Ja inú možnosť ako vakcináciu nevidím – treba čo najskôr získať čo najviac vakcín a zaočkovať ľudí. Iná šanca tu nie je.

Je to podľa vás len generačný problém?

Mám 95-ročnú sestru, ktorá žije s dcérou, a nechce sa dať zaočkovať. Tvrdí mi, že ony sú izolované. Ja ju presviedčam, aby sa dala, ale márne. Vidíte, aj medzi starými sú rozličné názory.

Dosť sa u nás diskutovalo o tom či by sme mali na Slovensku nakúpiť a používať ruskú vakcínu Sputnik V. Čo myslíte…

Kto robí z vakcíny politiku, robí veľkú chybu. Môžeme si myslieť čo chceme o Viktorovi Orbánovi, ale on viacej ľudí zavakcinuje. Čím viac ľudí bude zaočkovaných, tým je väčší predpoklad, že imunita obyvateľstva bude väčšia. To je potvrdené aj keď stále hovoríme o nových mutáciách. Ale je to to najlepšie čo môžeme urobiť, čiže mali by sme zháňať vakcíny odkiaľ len môžeme. Orbána dávajú vždy za zlý príklad, ale ja mu fandím pretože je to bojovník za svoj štát a je tam demokraticky zvolený aj keď mu vyčítajú všelijaké veci. V4 by mala aj v tejto oblasti užšie spolupracovať a mali by sme jednotne postupovať. Som presvedčený, že maďarskí vedci by určite nesúhlasili, aby tie vakcíny nakúpili, ak by neposúdili či sú dobré. Je na škodu, že sa u nás v koalícii často nevedia dohodnúť. Mali by ťahať za jeden povraz.

Čo vravíte na Igora Matoviča ako premiéra štátu v čase ochorenia COVID-19. Zvláda svoju úlohu?

Ja nechcem nikoho hodnotiť. Teraz je to najťažšie obdobia a mali by sa zjednotiť. Mali by sa držať odborníkov. A nie len keď sa to hodí, ale aj keď nie. Odborníci sú na to, aby to posúdili a podľa toho by sme mali konať. Keď to politici menia, tak preberajú za to zodpovednosť. My máme odborníkov na úrovni.

Priamej odpovedi ste sa vyhli, ale niečo ste naznačili. Mal by teda premiér viac počúvať odborníkov?

Hodnotím pozitívne, že sa teraz radil s odborníkmi. Len je na škodu veci, že minister zdravotníctva nevedel, vtedy keď to bolo treba, presadiť opatrenia. Viem, že iný stav je keď sa hlasuje na vláde o bežných veciach a iný keď sa hlasuje o takej vážnej veci ako je lockdown, keď ide o celú ekonomiku. To všetko chápem, práve preto sa necítim kompetentný, aby som to hodnotil. Nemám informácie z prvej ruky, len sprostredkované.

Ste v kontakte s niektorými z vládnucich politikov?

Ja som ani predtým nebol, keď bol vo vláde Smer, skôr som ich kritizoval za mnohé veci. Ale viete, ak niekto dlho vládne, už si nenechá radiť. Dívam sa na to z nadhľadu, ale najviac je mi ľúto to množstvo mŕtvych.

Prezidentka Zuzana Čaputová vystupuje kriticky k vláde. Do paláca si zavolala aj odborníkov, ktorých predtým premiér ignoroval alebo na nich útočil. Plní si dostatočne úlohy, ktoré vyplývajú z jej funkcie?

Prezidentka je nezávislá, tiež sa radí a nerozhoduje sama. Rozhoduje na základe odborníkov, čiže mali by ťahať za jeden koniec. Aj my sme mali rozdiely s premiérom Mikulášom Dzurindom v niektorých názoroch, ale napríklad v zahraničnej politike sme boli jednotní. Aj teraz nie je nič také dôležité, ako sa čo najskôr vysporiadať s pandémiou. V tejto veci by sa mali dohodnúť a domnievam sa, že pani prezidentka to myslí úprimne. Mali by preto prijať keď má aj iný názor. Lebo kto povie vláde kritickú pripomienku, kto je na to povolaný? No prezidentka. Je nezávislá a priamo zvolená občanmi, tak tú morálnu autoritu má a jej úlohou je upozorňovať ak sa jej niečo nevidí. Aj opozícia by sa mala pridať a dobré veci podporiť. Tu teraz nejde o politiku, ale o zdravie a životy ľudí.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity