eReport.sk
IIustračné foto: tasr

Žaloba na štát? Za vedecký experiment o plošnom testovaní chcú peniaze!


Žiadajú odškodné. Za účasť na vedeckej štúdii ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (46) chcú viacerí Slováci dostať zaplatené. Podľa advokátskej kancelárie na to majú právo, keďže celoplošné testovanie Krajčí a jeho ďalší kolegovia využili na vedecký experiment bez súhlasu zúčastnených. Ministerstvo odkazuje, že je to hoax.

Za všetko môže článok o dopadoch masového skríningu na pokles infekčnosti na Slovensku zverejnený vo vedeckom časopise medRxiv. Medzi jeho autormi je okrem šéfa rezortu zdravotníctva napríklad aj infektológ Pavol Jarčuška. V publikácii sa píše, že autori disponujú žiadanými povolenia. „Všetky potrebné súhlasy pacientov/účastníkov boli získané a príslušné inštitucionálne formuláre boli archivované,” uvádza sa v materiáli.

Za experimenty sa platí

Podľa advokáta Petra Weisa to znamená, že tvorcovia štúdie, označili plošné testovanie za dobrovoľné a všetci pretestovaní s ním súhlasili. Dodáva, že je to lož. „Bežný občan nemal až do publikácie v časopise medRxiv vedomosť o tom, že sa zúčastňuje vedeckého experimentu. Za podobné vedecké experimenty samozrejme za bežných okolností testovaným subjektom patrí primeraná náhrada v peniazoch,“ vysvetlil Weis s tým, že Krajčí a spol. tým pádom porušili etické medicínske princípy ukotvené v Norimberskom kódexe. „Obyvatelia teda boli v súvislosti s ich účasťou na experimente uvedení do omylu, keď namiesto informácie o dobrovoľnosti testovania za účelom vykonania vedeckého experimentu boli pod nátlakom sankcií donútení absolvovať test,“ dodal právnik.

Podľa advokáta sa v rámci antigénového testovania robil na Slovákoch experiment. Foto: tasr

Škodu budeme vymáhať od Slovenska

Weis argumentuje, že tým pádom má každý účastník plošného testovania nárok na odmenu alebo náhradu škody. Vysvetľuje, že aj na neho sa už v tejto súvislosti obrátilo viacero ľudí. „Podľa §42 Občianskeho zákonníka ak pre neplatnosť právneho úkonu vznikne škoda, zodpovedá sa za ňu podľa ustanovení tohto zákona o zodpovednosti za škodu. Zodpovedným subjektom je Slovenská republika. Výšku škody určí znalec“ vyhlásil advokát, ktorý už pripravuje právne kroky. „Prvým úkonom bude pokus o predbežné prerokovanie náhrady škody smerujúci voči Slovenskej republike ako zodpovednostnému subjektu,“ uzavrel.

Počas prvého kola „dobrovoľného“ testovania čakali ľudia na odber aj niekoľko hodín. Foto: tasr

Krajčí: Je to hoax

Minister Krajčí odmieta, že by počas skríningu vykonal na Slovákoch pokus. Masové antigénové testovanie a vedecká štúdia sú podľa neho dve rôzne veci. Tvrdí, že v odbornom materiáli vychádzal iba z dostupných verejných zdrojov. „Štúdia nežiadala písomný súhlas od participantov. Toto je hoax. Súhlas participantov nebol potrebný, lebo štúdia vznikla z verejne dostupných dát,” vyhlásila Krajčího hovorkyňa Zuzana Eliášová, ktorá ale bližšie nevysvetlila prečo sa v texte štúdie spomína, že autori získali a archivovali potrebné súhlasy účastníkov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žaloba na štát? Za vedecký experiment o plošnom testovaní chcú peniaze!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne