eReport.sk
Boris Susko
Minister spravodlivosti Boris Susko, foto:fb/smerssd

Za predošlej vlády sa tu deformovala spravodlivosť! Susko avizoval disciplinárne návrhy v súvislosti s činnosťou senátu Najvyššieho súdu


Minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD) avizoval podanie disciplinárnych návrhov v súvislosti s činnosťou senátu 5T Najvyššieho súdu (NS) SR. Dôvodom majú byť porušenia práv, ktoré senátu vytkol Ústavný súd SR a Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) informoval na utorkovej tlačovej konferencii aj o trestných oznámeniach.

Disciplinárne návrhy

„Podáme disciplinárne návrhy, ako aj ďalšie právne kroky na vyvodenie zodpovednosti,“ priblížil Susko. Poukázal na rozhodnutia najvyšších súdnych autorít o porušení základných ľudských práv a slobôd senátom 5T NS SR. Napríklad na minulotýždňové rozhodnutie ESĽP, ktorý konštatoval porušenie práv sťažovateľky pri rozhodnutí o trvaní väzby.

Deformovanie spravodlivosti

Kaliňák hovoril o deformovaní spravodlivosti na Slovensku, svojvoľných rozhodnutiach a sudcovskom aktivizme. Kritizoval, že Najvyšší súd nepristúpil k žiadnej aktivite voči senátu a najmä sudcovi Jurajovi Klimentovi. Poukázal, že na sudcu podali trestné oznámenie. Avizoval aj podanie trestných oznámení na bývalého predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka či exministerku spravodlivosti a v súčasnosti poslankyňu parlamentu Máriu Kolíkovú (SaS).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Susko
  2. Vládny špeciál
  3. minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD)

V prípade Kolíkovej má ísť podľa Kaliňáka o podozrenie z úmyselného ponechania plynutia lehôt na podanie disciplinárnych návrhov. „Príde mi absurdné, že minister obrany, ktorý je priamo zainteresovaná osoba v samotných trestných konaniach, dáva takýto podnet,“ reagovala Kolíková. Dodala, že na vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti voči sudcom musí byť preukázané úmyselné konanie proti právu. Predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta pre TASR uviedol, že rešpektuje zákonnú kompetenciu ministra spravodlivosti podávať disciplinárne návrhy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Za predošlej vlády sa tu deformovala spravodlivosť! Susko avizoval disciplinárne návrhy v súvislosti s činnosťou senátu Najvyššieho súdu

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre