Politici súčasnej opozície rozdávajú rozumy na všetky strany, akosi však zabúdajú na to, že ešte pred asi rokom tu vládla väčšina z nich. A veruže to vôbec dobre nevyzeralo. Medzi kritikov a Vševedkov sa aktívne radí aj exminister hospodárstva Richard Sulík, ktorý teraz vie ako „spasiť“ Slovensko. Že jeho rozdávané rozumy nie sú až také TOP ho presviedčajú viacerí súčasní ministri, ktorí nad jeho rečami a názormi iba neveriacky krútia hlavami.
Kedy sa „vypína“ Gabčíkovo
Richard Sulík sa síce po odchode z predsedníckej stoličky liberálov objavuje na televíznych obrazovkách objavuje už sporadicky, to ale neznamená, že sa na neho zabudlo. Kto na neho rozhodne nezabudol je minister životného prostredia Tomáš Taraba, ktorý má na neho pre „zopár“ vecí poriadne ťažké srdce. Jednou z nich je aj kauza okolo podniku Vodohospodárska výstavba, na ktorej chcel Sulík dokumentovať neschopnosť súčasnej vlády. Chcel, lenže dopadlo to presne naopak, aký mal exminister hospodárstva úmysel. Už druhýkrát mu to musel vo videu „vysvetliť“ Tomáš Taraba, ktorého argumenty liberála zrejme vôbec nepotešia.
Hneď na úvod sa Taraba dobre zabáva na tom, že z Richarda Sulíka, niekdajšieho liberálneho ekonóma, sa stal prinajmenšom socialista, možno až komunista. Sulík mu totiž vytkol, že ako minister dohliada na to, že štátny podnik Vodohospodárska výstavba predáva elektrickú energiu na burze za najvyššiu možnú cenu a zároveň mu povedal, že v čase, kedy je elektrická cena nízka majú vypnúť všetky turbíny a vlastne čakať, kedy tá cena zas bude vyššia. „Samozrejme, že keď je cena veľmi nízka, napríklad počas víkendov a v noci, tak je Gabčíkove vypnuté,“ vysvetľuje Sulíkovi minister Taraba.
Rieka je živý organizmus
Na čo ale Sulík podľa Tarabu zabudol je, že za tým Gabčíkovo, za tým Čuňovom, tam pokračuje rieka a v tej rieke plávajú ryby, alebo je tam život, a tá voda tečie k nejakým stromom. „Takže my nevieme, pán Sulík, dlhodobo vypnúť Gabčíkovo alebo Čuňovo, a preto sa aspoň minimálnym spôsobom reguluje odtok vody, aj keď je cena elektrickej energie veľmi nízka. Napríklad v Čuňove väčšinou zo štyroch turbín aspoň jedna ide, aby nepokapali ryby, aby bolo dosť závlahy pre stromy a pre rastliny,“ uvádza špeciálne pre exministra Taraba, ktorý to berie ako jeho nevedomosť.
„Žasnem a myslím, že vy by ste do toho Bruselu mali ísť čo najskôr lebo vy dokazujete, že ste elementárnym veciam nerozumeli,“ sarkasticky odkazuje Sulíkovi Taraba a dodáva, že Slovensko má aj nejaké povinnosti prietokov vody, napríklad voči Maďarskej republike. „Takže, pán Sulík, práve pre tieto prípady, že máte nejaký minimálny prietok, a ten prietok vám generuje nejakú elektrickú energiu, tak Vodohospodárska výstavba podpisuje zmluvy s etablovanými firmami, ktoré sú na ÚRS-e, ktoré spĺňajú celú slovenskú a európsku legislatívu, a podpisuje s nimi rámcové kontrakty, kedy má právo každá z týchto firiem odkúpiť elektrickú energiu a vopred za ňu zaplatiť skôr ako ju odoberie,“ vysvetľuje ďalej minister Taraba.
„Dobré“ rady od Sulíka
Do dnešného dňa má Vodohospodárska výstavba podľa neho s tridsiatimi takými subjektami dohodu a s jedným subjektom sa súdia. „A ja vás chcem ubezpečiť, že každý, kto príde a povie, že chce mať kontrakt s Vodohospodárskou výstavbou, aby keď bude mať peniaze a bude ochotný dať najvyššiu cenu v danom momente, aby tých ponúk bolo čo najviac a aby sme vyhrali. Ak vám toto vadí, je mi vás ľúto,“ konštatuje minister smerom k Sulíkovi. Tarabu zrazili aj Sulíkove vyjadrenia, že nová vláda má radšej používať Vodohospodársku výstavbu, teda Gabčíkovo, ako nejaký politický nástroj na dohody s fabrikami na nižšiu cenu.
Mohlo by vás zaujímať:
„Pán Sulík, vy viete, že ak niečo je nižšie ako je trhová cena, tak je to potom štátna pomoc, a to sa riadi v Bruseli. A to, čo odo mňa vlastne chcete vy je, aby som ako hospodár nechcel mať čo najvyšší zisk na štátnom podniku, aby som neodvádzal najvyššie možné dane do štátneho rozpočtu a následne tie peniaze dal na zdravotníctvo, na sociálne veci, na čokoľvek iné,“ nedáva si Taraba servítku pred ústa a Sulíkovi pripomína, že minulý rok 90 miliónov eur z Gabčíkova, teda z Vodohospodárskej výstavby, išlo do štátneho rozpočtu len ako daň, a tento rok očakávame, že to bude minimálne 60 miliónov práve preto, že cena elektrickej energie na trhoch klesá.
Vláda vie, čo robí
„A vy miesto toho, aby teda ste uznali, že sa správame tak, ako bola politická vaša mantra, že zisk je najdôležitejšia, zisk rozhoduje kto je kvalitný a kto nie je, tak vy ma vyzývate, aby ten š. p. nemal vysoký zisk, a potom budeme ukazovať na to, no štát nie je dobrý hospodár. Veď to bola vaša mantra, vy ste hovorí, štát nie je dobrý hospodár,“ pokračuje Taraba v kritike exministra Sulíka a dodáva, že vo Vodohospodárskej výstavbe našli neuveriteľné zmluvy, o ktorých povie viac neskôr.
Taraba prezradil aj to, že budúci týždeň ide na návštevu Nórska kde má rokovanie s veľkým investorom, ktorý plánuje na Slovensku spustiť veľkú výrobu na strednom Slovensku a chce sa baviť o stabilnej cene elektrickej energie na obdobie desiatich rokov. „On nedostane nižšiu cenu, ale on chce predikciu stability, aby neboli nejaké výkyvy. A o tomto sa bavíme, že či to vieme schovať pod komerčný kontrakt, alebo by to bolo definované ako štátna pomoc. Chcem vás, pán Sulík, ubezpečiť, že veciam rozumieme a vieme, čo robíme,“ zakončil odkazom Richardovi Sulíkovi svoje video Tomáš Taraba.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Taraba s úsmevom: Z liberálneho ekonóma Sulíka sa stal prinajmenšom socialista, možno až komunista