eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss vyzdvihol Dubčekove činy: Fakty popierajú tvrdenia všetkých, ktorí ho chcú zavrhnúť!


Bývalý politik a diplomat Peter Weiss počas štvrtkového vzdania pocty Alexandrovi Dubčekovi, pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa boja za slobodu a demokraciu v Bánovciach nad Bebravou vyjadril pohoršenie nad tým, že sa časť politikov a spoločnosti snaží bagatelizovať významný Dubčekov príspevok do slovenskej politickej histórie. Oslavy Dňa boja za slobodu a demokraciu sú podľa neho v posledných rokoch ovplyvnené týmito snahami – teda snahami o diskreditáciu jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín.

„Česi a Slováci nikdy predtým ani potom neboli predmetom takej globálnej politickej pozornosti a obdivu. A Slováci nikdy nemali politika, ktorý je vážený a uctievaný nielen v celej Európe, ale aj inde. Stal sa ním bez toho, aby sa o to vedome snažil a robil si vlastné PR,“ upozornil Weiss.

Vážil si slovenskú históriu

Dubčekov prínos nemal byť významný len z hľadiska vytvárania socializmu s ľudskou tvárou, ale aj z hľadiska prinášania významných osobností naspäť do diskusie po tom, ako bola ich existencia dominantným Ruskom a jeho predĺženými rukami v Československu potláčaná.

„Do povedomia spoločnosti vrátil najvýznamnejšie postavy slovenského národného života: Ľudovíta Štúra a Milana R. Štefánika, ktorí nevyhovovali dovtedajším ideologickým schémam,“ pripomína.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vitajte v Kocúrkove
  2. Protest zdravotníkov a lekárov v Bratislave
  3. Účastníci autoprotestu, ktorý organizoval Smer-SD
  4. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  5. Varenie, kuchyňa, energie, šetrenie energie, plyn
  6. Heger popísal presný mechanizmus

Významnú rolu zohral aj v znovuvytváraní základných demokratických hodnôt: „Do verejnej činnosti diskreditovanej stalinistickými praktikami vniesol slušnosť a otvoril priestor pre dialóg a slobodu zmýšľania. Uvoľnenie akumulovanej energie prinieslo explóziu skvelých tvorivých činov vo všetkých oblastiach. Novinári smeli písať o ťažkých témach.“

Verejnosť proti násiliu začala tvrdú diskreditáciu

Prečo sa po tom všetkom Dubček po prevrate nestal prezidentom? Mnoho ľudí totižto požadovalo presne takýto sled udalostí. Proti Dubčekovi sa však na Slovensku postavila Verejnosť proti násiliu, zatiaľ čo v Česku ho v podobe politického súpera čakal dodnes protežovaný Václav Havel.

„Po zadupaní pokusu o zmenu tankami Varšavskej zmluvy sa Dubček dostal do bezprecedentnej politickej i ľudskej drámy – ako zabrániť krvipreliatiu a zároveň tvárou v tvár bezohľadnej okupačnej moci a jej domácich spojencov uchovať aspoň čosi z výdobytkov obrodného

Chcel byť prezidentom, ale návrh Predsedníctva SNR na jeho kandidatúru podporený vtedajším Národným frontom narazil na nesúhlas VPN,“ popisuje vtedajšiu situáciu Weiss.

Dubčekove činy popierajú tvrdenia odporcov

Nemusíte byť ľavičiar ani socialista na to, aby ste dokázali pochopiť obrovský význam činov, ktoré sa počas socializmu Dubček odvážil vykonávať bez súhlasu Moskvy. Množstvo dnešných politikov, alebo takmer všetci, by v tom momente strčili hlavu do piesku a podrobili sa. Treba však objektívne usúdiť, že Dubčekov prípad to rozhodne nebol. Preto by jeho historický odkaz mal stáť nad akýmikoľvek inými politickými názormi.

„Každý z vyššie uvedených politických činov by sám osebe mohol byť náplňou jednej úspešnej politickej kariéry. Tento fakt popiera tvrdenia všetkých, čo sa z Dubčeka usilovali a stále usilujú vyrobiť neschopného a nevýznamného politika, ktorý bol iba symbolom čohosi a podľa nich je zavrhnutiahodný už len preto, lebo bol komunistom. Preto mi je pri oficiálnych oslavách 17. novembra v posledných rokoch ľúto, ako sa zo záberov z vtedajších udalostí vytráca Dubčekova tvár a zmienky o jeho príspevku k úspechu nežnej revolúcie,“ dodal Weiss.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss vyzdvihol Dubčekove činy: Fakty popierajú tvrdenia všetkých, ktorí ho chcú zavrhnúť!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre