eReport.sk
Heger popísal presný mechanizmus
Dočasne poverený Eduard Heger (OĽANO). Foto: tasr

Heger o Dubčekovi: Bol úprimným zástancom filozofie komunizmu, vnímal však aj negatíva režimu

Premiér Eduard Heger spomína na Alexandra Dubčeka pri príležitosti 101. výročia jeho narodenia. Tvrdí, že bol štátnik, ktorý sa nebál meniť veci k lepšiemu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Uvrhli štát do krízy?

„Bol osobne prítomný pri takmer všetkých významných udalostiach, ktoré v 20. storočí hýbali Slovenskom – bojoval v Slovenskom národnom povstaní, bol pri nástupe Pražskej jari, žiaľ, bol aj pri jej potlačení okupačnými vojskami v auguste 1968,“ zdôraznil Heger.

Podotkol, že s príchodom Nežnej revolúcie Dubček absolvoval návrat do verejného života a postavil sa na tribúny. „Bol autentickým a úprimným zástancom filozofie komunizmu v zmysle beztriednej spoločnosti či spoločného vlastníctva. Vnímal však aj negatíva politického režimu s rovnakým názvom,“ dodal premiér.

Zdroj: fb/premier.sr

Ako ďalej uviedol, pamätníci udalostí zo 60. rokov minulého storočia oceňujú Dubčekovo úsilie o reformu režimu.

Slovenská pošta vlani vydala poštovú známku s podobizňou Alexandra Dubčeka (1921 – 1992). Je súčasťou emisného radu Osobnosti a má nominálnu hodnotu jedno euro. – Foto: tasr

„To, čo viacerí považovali za vopred prehratý boj, Alexander Dubček vnímal ako svoje poslanie. A hoci sa obrodenie systému nepodarilo, možno práve potlačenie reformných snáh o to viac motivovalo predstaviteľov slovenského protikomunistického hnutia v roku 1989,“ uviedol Heger.

Bol symbolom reforiem známych ako Pražská jar

Alexander Dubček sa narodil 27. novembra 1921 v obci Uhrovec. Bol prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) od januára 1968 do apríla 1969. Bol symbolom reforiem známych ako Pražská jar, ktoré vyvrcholili v roku 1968.

Zomrel po dopravnej nehode

V auguste 1968 demokratizačný proces násilne ukončila invázia sovietskych a ostatných spojeneckých armád. Z funkcie musel Dubček odísť po nátlaku Kremľa. To označujú historici za začiatok normalizačného procesu v bývalom Československu. Po Nežnej revolúcii sa v decembri 1989 stal Alexander Dubček predsedom Federálneho zhromaždenia. Zomrel 7. novembra 1992 na následky zranení po dopravnej nehode. Po dlhej chorobe vo veku 73 rokov zomrel vo februári tohoto roka Dubčekov syn Pavol.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Heger o Dubčekovi: Bol úprimným zástancom filozofie komunizmu, vnímal však aj negatíva režimu

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre