eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss k 30. výročiu samostatnosti: Pravica osamostatnenie neprijala a spochybňovala ho!


Weiss k 30. výročiu. Bývalý politik a diplomat Peter Weiss tvrdí, že rozdelenie Československa a následný vznik samostatnej Slovenskej republiky prebehol inak, ako je dnes šírené v médiách. Hlavný prúd rád hovorí o akomsi svojvoľnom rozdelení po dohode Václava Klausa a Vladimíra Mečiara. Prezidentka SR Zuzana Čaputová dokonca na výročie samostatnosti zvykla udeľovať štátne vyznamenania aj vtedajším predstaviteľom pravice. Tí však nie len podľa Weissa, ale napríklad aj podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica v tých časoch bojovali proti vzniku samostatného Slovenska a zástancov samostatnosti označovali za nacionalistov.

Weiss k 30. výročiu

„Slovenská pravicová politická a kultúrna reprezentácia, ktorá dlho žila v ilúzii, že po voľbách bude môcť ďalej vládnuť s českou pravicou. Bola razanciou českých postojov zaskočená a svoju politickú prehru si dodnes racionalizuje sťažnosťami na to, že nebolo referendum. Osamostatnenie SR preto neprijala a spochybňovala ho poukazovaním na slovenský nacionalizmus, odhliadajúc od toho, že delenie bolo sprevádzané aj českým nacionalizmom vyjadreným v hesle ´Když se jim nelíbí, ať si jdou´,“ napísal Weiss v komentári pre denník Pravda.

Fakty a mýty o vzniku samostatnosti

Získanie samostatnosti je niekedy prezentované aj ako relatívne jednoduchý proces bez väčších obetí. Weiss však upozorňuje, že slovenská štátnosť nebola v hre len na prelome 80. a 90. rokov, ale aj ďaleko predtým. A zástancov samostatnosti ich vlastné myšlienky stáli relatívne veľa.

„Zavádzajú tí, ktorí vravia, že sme štátnosť získali zadarmo, a preto si ju nevážime. Alexander Dubček mohol v prejave pri podpise tohto ústavného zákona 30. októbra 1968 na Bratislavskom hrade konštatovať, že ´Slovensko sa stalo republikou´ až po tvrdých politických zápasoch s čechoslovakis­tickou komunistickou politickou reprezentáciou, ktoré sprevádzali veľké obete. Stačí si spomenúť na vykonštruovaný proces s tzv. slovenskými buržoáznymi nacionalistami na začiatku 50. rokov, na odbúravanie slovenských národných orgánov, či na Novotného politiku zbližovania Čechov a Slovákov, ktorá smerovala k asimilácii na báze väčšinového národa v spoločnom štáte, ale aj na ťažký zrod ústavného zákona o federácii,“ upozorňuje expolitik.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vypnúť je ľahké horšie je zohnať náhradu
  2. Beňová reaguje na Čaputovej tlačenie na city
  3. Nie je korupcia ako korupcia?
  4. Adrianu Krajníkovú pobúrilo, že MVSR Matovičovi zaregistrovalo nový názov strany.

Slovensko bolo naviac na samostatnosť pripravené oveľa horšie ako Česko. „Česká politická reprezentácia, ktorá mala v rukách prostredníctvom federálnych inštitúcií viac informácií i kvalifikovaných úradníkov, bola na delenie lepšie pripravená ako tá slovenská. Navyše, Čechom po 1. januári 1993 stačilo na budovách štátnych inštitúcií vymeniť tabule a miesto ČSFR napísať ČR. Slovensko si muselo na zelenej lúke vybudovať piliere svojej štátnosti, akými boli napr. zahraničná služba či národná banka.“

Rozdiel v smerovaní

Rozdiel v názoroch v jednotlivých častiach bývalej federácie bol markantný už od začiatku. A rozhodne to nebolo len o Klausovej a Mečiarovej osobe. „Takmer všeľudovým mýtom sa stalo, že spoločný štát svojvoľne rozdelili V. Mečiar a V. Klaus a že ČSFR zanikla pre zlých slovenských nacionalistov, pred ktorými sa dobrí českí, maďarskí a slovenskí zástancovia spoločného štátu nedokázali ubrániť. Pravdou však je, že české a slovenské politické reprezentácie, ktoré vzišli z prvých demokratických volieb, sa za dva roky nedokázali dohodnúť na rekonštrukcii federácie na autentickú, ako po nej volal Václav Havel už v novembri 1989,“ upozorňuje Weiss.

„Českí politici stratili o Slovensko záujem. Geopoliticky ho už nepotrebovali. Naopak, zdalo sa im výhodnejšie urobiť zo Slovenska akýsi nárazníkový štát medzi nestabilnou Ukrajinou a Ruskou federáciou,“ dopĺňa.

„Prekonať krízu môžeme len spoločne“

Slovensko je po 30. rokoch samostatnej existencie v relatívne zlej kondícii. Momentálna ekonomická, politická, ale aj ústavná kríza vnášajú do spoločnosti značnú mieru negatívnych myšlienok. Weiss má však ako skúsený štátnik pre ľudí jednoznačný a možno aj inšpiratívny odkaz.

„Slovenská republika je domovinou nás všetkých. Prekonať jej súčasnú politickú krízu môžeme len spoločne,“ uzavrel

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss k 30. výročiu samostatnosti: Pravica osamostatnenie neprijala a spochybňovala ho!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre