eReport.sk
Sulíkovo papalášstvo
Foto: tasr

Weiss českému čitateľovi pripomenul: TOTO bol Sulíkov danajský dar slovenskej politike!

Na prelome rokov 2019 – 2020 sa ma českí priatelia pýtali, ako dopadnú voľby. Odpovedal som, že po mnohých politických chybách a zlyhaniach a najmä po obvineniach z korupcie a klientelizmu, ktoré sa odrazili v masových protestoch po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho družky na začiatku roka 2018, sa najsilnejšia vládna strana Smer-SD ocitne v opozícii. Súčasne som vyjadril pochybnosti, či strany, ktoré sa chystajú vytvoriť vládnu koalíciu, budú schopné riadiť krajinu štandardne, profesionálne a súdržne. Moje obavy sa plne potvrdili,“ takto začína svoj aktuálny komentár pre tradičný český denník Právo bývalý diplomat a politik Peter Weiss.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa
  2. V Smere stojíme za Slovenskom
  3. Uvrhli štát do krízy?
  4. Uvrhli štát do krízy?

Wiess pripomenul, že 29. februára 2020 získala bezprecedentnú ústavnú väčšinu 95 mandátov zo 150 pravicová vládna koalícia vedená 25-percentným „antisystémovým populistickým hnutím“ Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igora Matoviča.

Komentár Petra Weissa v tlačenom vydaní popredného tradičného denníka Práva. – Foto: PRÁVO

„Stojí za to pripomenúť upozornenie politológa Michala Horského z roku 2012, že zaradenie OĽANO na kandidátku Slobody a solidarity (SaS) v roku 2010 bolo danajským darom Richarda Sulíka slovenskej politike,“ vrátil sa bývalý slovenský diplomat k „bradatému“ výroku známeho politológa, ktorý sa súčasnej politickej situácii už, kedy zjavne prišlo na neho slová, bohužiaľ už nedožil. Horský totiž zomrel vo veku 74 rokov v marci 2018.

Weiss pripomenul aj nemalú úlohu médií

Weiss v súvislosti so spomínaným zaradením Matovičoho hnutia na kandidátku SaS nezabudol uviesť ani to, že na tomto politickom „kšefte“ podieľala aj časť médií, „ktorá s náramnou radosťou citovala infantilné výroky lídra.“ Bývalý diplomat zároveň pripomenul aj to, že o OĽANO, ako o hnutí štyroch ľudí, Horský v minulosti napísal, že „je zbavená verejnej kontroly, a preto je politicky nevypočítateľná a v pravom slova zmysle nevhodná pre vládu“.

15. november 1999, politologická konferencia v Trnave: Zľava politológ Michal Horský, vtedajší premiér Michal Dzurinda, Anton Srholec a rektor Trnavskej univerzity Ladislav Šoltés. – Foto: tasr

Horský tiež podľa Weissa varoval občanov, aby „s tzv. protestnými hlasmi nakladali uvážlivo. Takýto vzdor proti zavedeným politickým stranám môže v konečnom dôsledku priniesť viac škody ako úžitku“.

Dominovala „odľudštená“ komunikácia s občanmi

Varovanie Horského, však podľa jedného naznámejších bývalých ľavicových politikov, zostalo nevypočuté. „Moc získavali protestnými hlasmi neštandardné subjekty politických podnikateľov, založené iba na atraktívnom politickom marketingu lídra, bez jasnej politickej orientácie, bez členskej základne a bez spätnej väzby so spoločnosťou. Amatérsky, nezodpovedný, a teda chaotický výkon vládnej politiky priviedol koaličné strany rýchlo k prudkému poklesu dôveryhodnosti. Koaličná komunikácia a spolupráca sa vyznačovala neustálymi konfliktami. Sprevádzali ju vulgarizmy a vzájomné osočovanie, ktoré prekračovali hranice ľudskej dôstojnosti. Energia vynaložená na vnútorné spory potom chýbala na riešenie závažných problémov. Príčinou bola nielen rastúca politická polarizácia, ale aj arogantný a odľudštený spôsob komunikácie vládnucich politikov s občanmi,“ analyzoval pre české Právo vývoj politických reálií na Slovenku Weiss.

Situáciu zjavne vystihuje aj verš básnika Hviezdoslava

V tejto súvislosti zjavne trefne poukázal aj na jeden z veršov legendárneho slovenského básnika, dramatika, spisovateľa, prekladateľa, právnika, člena Revolučného Národného zhromaždenia ČSR a čestného predsedu Matice slovenskej, Pavla Országha Hviezdoslava: „Kto spôsobil tento úpadok, zhrubnutie, divokosť mravov? To ona panovačnosť nadutá.“

Výzva k predčasným voľbám sa tak stala heslom nielen opozície, ale aj tých médií, ktoré podporili vznik vlády vedenej OĽANO.

Riadenie krajiny týmto typom politických subjektov, sprevádzané neschopnosťou elementárnej sebareflexie a sebakorekcie, spôsobilo, že sa spoločnosť stala doslova rukojemníkom šéfa politickej sekty zvanej OĽANO. Výzva k predčasným voľbám sa tak stala heslom nielen opozície, ale aj tých médií, ktoré podporili vznik vlády vedenej OĽANO ako reakciu na vládnutie Smeru-SD Roberta Fica,“ pokračoval Weiss.

Predčasné voľby už chce aj Zuzana Čaputová

Bývalý diplomat českému čitateľovi rovnako popísal aj udalosti z minulého týždňa, ktoré sa stali bezprostredne predtým, ako NR SR vyslovila nedôveru vlády Eduarda Hegera (OĽANO): „Symbolickým vyjadrením nedôstojného vládnutia neštandardných politických subjektov sa stalo Matovičovo extempore tesne pred hlasovaním o dôvere vláde. Vydal sa do kancelárie prezidentky republiky, aby doručil svoju rezignáciu, ale po podpise dokumentu ju vytrhol z rúk šéfa prezidentskej kancelárie s tým, že si to rozmyslel. To pochovalo posledné zvyšky nádeje na rekonštrukciu vlády a odvrátenie jej pádu. Predčasné voľby sa tak stali jediným východiskom z krízy, a to aj podľa prezidentky Zuzany Čaputovej.“

Hlavné úlohy, ktoré čakajú politikov v SR

Weiss na záver podčiarkol, že Slovensko čaká na dohodu parlamentu o zmene ústavy. A to tak, aby bolo možné usporiadať predčasné voľby. Zároveň vyzdvihol aj ďalšiu úlohu, pred ktorou poslanci aktuálne stoja – a to zmeny v návrhu štátneho rozpočtu. „Aby prešiel a Slovensko sa vyhlo rozpočtovému provizóriu v čase energetickej krízy a rekordnej inflácie,“ dodal v komentári Wess.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss českému čitateľovi pripomenul: TOTO bol Sulíkov danajský dar slovenskej politike!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre