eReport.sk
Milan Uhrík a Marian Kotleba. Foto: tasr

Vzbura v ĽSNS: Poslanci sa zľakli Kotlebovej basy, myslí si odborník!


Rozpadá sa Marianovi Kotlebovi strana? Včera v noci známe tváre Ľudovej strany Naše Slovensko zavesili na klinec vysoké stranícke funkcie. Vlajková loď slovenskej extrémistickej scény je tak značne oslabená. EReport sa opýtal experta, čo môže stáť za vzburou u Kotlebu. Ťahá kotlebovcov ku dnu pobyt vo väzení hroziaci práve ich predsedovi?

Najskôr europoslanec Milan Uhrík so straníckym parťákom Milanom Mazurekom, následne na to aj hovorca kotlebovcov a parlamentný poslanec Ondrej Ďurica. Dnes nasledoval kolegov aj muž v minulosti blízky Mikulášovi Černákovi a kotlebovský poslanec Miroslav Suja. Vplyvní straníci tak šokovali svojim priznaním na sociálnych sieťach. Rozhodli sa totiž, že končia vo vedení strany. Ako dôvod uviedli zmenu stanov. Podľa čerstvej úpravy straníckych pravidiel, by tak hlavné kompetencie prešli z predsedníctva rovno do lona šéfa strany Mariana Kotlebu. Je ale za týmto, ešte niečo viac?

Milan Uhrík (vľavo) a Milan Mazurek

Zdroj: facebook MU

Nervozita pre basu?

Politológ Tomáš Koziak si myslí, že jedným z dôvodov rozkladu predsedníctva Ľudovej strany Naše Slovensko môžu byť Kotlebove naťahovačky so zákonom. V októbri mu totiž odklepol Špecializovaný trestný súd nepríjemný verdikt. Zatiaľ je neprávoplatne odsúdený za podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody. „Určite v rámci tejto strany rastie aj nervozita, pretože sa blíži, aj odvolávacie pojednávanie a naozaj hrozí to, že Kotleba sa dostane za mreže,“ myslí si Koziak.

Marián Kotleba (ĽSNS). Foto: tasr

Číslo 1488

Samotné pojednávanie sa točilo najmä okolo podozrivého finančného daru. Ten ešte ako banskobystrický župan Kotleba odovzdal rodinám v núdzi. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by šeky nemali presne hodnotu 1488 eur. Keďže Kotlebova strana sa netají sympatizovaním napríklad s fašistickým Slovenským štátom, suma ihneď vyvolala polemiku.

Číslo totiž priamo odkazuje na neonacistickú symboliku. Číslo 14 totiž môže odkazovať na 14 slov známeho rasistu Davidea Lanea, ktoré sú uznávané v neonacistickej komunite. 88 je zase v tejto subkultúre známe ako pozdrav Heil Hitler!, keďže osmičky odkazujú na ôsme písmeno v abecede H.

Podľa Koziaka je Kotleba kľúčovou osobnosťou strany. „Je veľmi pravdepodobné, že ako keby tieto ďalšie osoby chystali nejaký únikový plán, alebo sa snažili už teraz riešiť situáciu, čo keď Kotleba bude za mrežami a aká bude ich politická budúcnosť,“ analyzuje politológ.

Ondrej Ďurica. Foto: tasr

Bojí sa konkurencie?

Odborník dodáva, že za zvláštnym správaním straníkov môžu byť aj ďalšie dôvody. Jedným z nich je práve úprava stanov strany, ktorá vadí Uhríkovi, Mazurekovi a Ďuricovi. Koziak sa pýta, prečo Kotleba pristúpil k takémuto kroku. Môže súvisieť práve s nekompromisným rozsudkom súdu? „Možno nechcel, aby ho ostatní politicky prerástli. Uhrík s Mazurekom sú tie výraznejšie mená v jeho strane. Možno nechcel, aby za ten čas, čo by bol odsúdený, nezískali väčší vplyv v strane,“ vysvetľuje Koziak.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vzbura v ĽSNS: Poslanci sa zľakli Kotlebovej basy, myslí si odborník!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre