eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj: shutterstock

Vzácny objav dánskych archeológov: Zlatá náušnica z vikingského obdobia

Vzácnu zlatú náušnicu z 11. storočia, pochádzajúcu pravdepodobne z Blízkeho východu, objavili v západnej časti Dánska. Informovalo o tom Dánske národné múzeum.

Šperk objavili za pomoci detektora kovov na poli v západnom Jutsku. Ide o prvý nález svojho druhu Škandinávii, uviedlo národné múzeum v Kodani v nedeľňajšom vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA. Zlatá náušnica, ktorá sa bude od pondelka prezentovať v muzeálnych zbierkach, pravdepodobne pochádza z Byzantskej ríše alebo z Egypta. Predpokladá sa, že mohlo ísť o dar byzantského panovníka vikingskému náčelníkovi.

Jedinečný nález pre dánskych archeológov

„Je to pre nás absolútne jedinečný nález,” uviedol expert kodanského múzea Peter Pentz. „Vieme len o desiatich až 12 exemplároch po celom svete, ale v Škandinávii sme doposiaľ nič takéto nenašli,” dodal. Vikingovia si prinášali zo svojich vojenských či obchodných výprav tisícky strieborných mincí, ale šperky len zriedkakedy, konštatoval Pentz. Miesto nálezu pritom označil za prekvapivé, keďže sa v jeho blízkosti nenachádza nijaká známa lokalita z vikingského obdobia.

Bude vás zaujímať:

Zlato pochádzajúce z Byzantskej ríše sa v minulosti našlo napríklad vo vikingských hroboch, píše DPA. Náušnicu tvorí zlatá platnička v tvare polmesiaca v ráme zo zlatých nití. Sú na nej zobrazené dva štylizované vtáky a rastlina symbolizujúca strom života.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vzácny objav dánskych archeológov: Zlatá náušnica z vikingského obdobia

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti