Snahami o rozpustenie PS sa zahrávame s ohňom. ĽSNS nezapadlo prachom preto, že by stranu niekto rozpustil. Boli politicky porazení, stratili relevanciu. Toto je jediný spôsob, ako sa môžeme zbaviť progresívnych extrémistov.
Rozmohol sa nám tu na Slovensku taký nešvár. Poniektorí vyzývajú na rozpustenie Progresívneho Slovenska, iní organizujú petície na jeho zrušenie. A nejde len o plané reči. Boli podané a medializované viaceré podnety na Generálnu prokuratúru a šéf GP Maroš Žilinka už avizoval, že jeho úrad vo veci koná.
Cesta do pekla dláždená dobrými úmyslami
Autor tohto článku si je vedomý, že sa práve púšťa na tenký ľad a neočakáva, že každý čitateľ bude ochotný prijať interpretácie uvedené v texte. Ide o nepopulárnu tému, no o to viac o nej treba hovoriť, v tomto prípade písať. Ako je už z nadpisu zrejmé, autor je dokonale presvedčený o tom, že úvahy o rozpustení a zrušení PS sú v príkrom rozpore so záujmami Slovenskej republiky a nižšie sa pokúsi vysvetliť, ako sa k tomuto záveru dopracoval.
Povedzme si na rovinu. Rozpustenie či zrušenie Progresívneho Slovenska znie veľmi lákavo a populárne. Aj preto sa témy chopili niektoré politicky činné a pozornosť verejnosti vyhľadávajúce osoby. Toto extrémistické politické hnutie je bezpochyby osinou v zadku národa slovenského. Jeho ideológia má v slovenskej spoločnosti len menšinovú podporu, ktorá by navyše bola prakticky zanedbateľná, nebyť aktivistických novinárov a médií, zahraničného know how plus kapitálu a mimovládnych organizácií. Áno, PS je pre Slovensko nebezpečné. No ešte nebezpečnejšie sú pokusy o jeho zrušenie.
Mohlo by vás zaujímať
V politike nie všetko funguje tak, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Toto je presne ten prípad, keď dosiahnutý výsledok by bol v prípade zrušenia PS presne opačný, ako pôvodne zamýšľaný prvoplánový zámer. Ak si niekto myslí, že zrušenie či rozpustenie PS by viedlo ku „konečnému“ riešeniu tohto problému, dopúšťa sa veľkého omylu. Nič také by sa týmto krokom nedosiahlo. A čo je ešte horšie, dosiahol by sa presný opak. Zhubný progresívny liberalizmus by sa na Slovensku posilnil.
Prípad Kotleba
Mnohí už možno zabudli, že podobné riešenie už na stole bolo v prípade inej politickej strany v nedávnej minulosti. Išlo o Kolebovu ĽSNS. Boli silné tlaky na jej zrušenie. No málokto si zrejme pamätá, aké dôsledky sprevádzali tieto pokusy, ktoré započali po voľbách v roku 2016 po tom, čo sa ĽSNS prvýkrát dostala do parlamentu. Pokusy o rozpustenie ĽSNS ju v skutočnosti posilňovali a napokon neboli úspešné ani na Najvyššom súde SR. Pre prípad rozpustenia mal Kotleba dokonca preventívne pripravenú ďalšiu stranu. Mimochodom, ak NS nedokázal rozpustiť ĽSNS, aká pravdepodobnosť je pri PS?
Za posilnením ĽSNS určite neboli len snahy o jej rozpustenie, no bola to jedna časť mozaiky, ktorá priťahovala nových voličov. Možno je to slovenskou jánošíkovskou náturou, postaviť sa na stranu utláčaného. V každom prípade z toho vychádzal víťazne Kotleba, ktorému pozícia martýra veľmi vyhovovala a politicky pomáhala.
Aj preto autor článku tvrdí, že situácia by sa zopakovala. Snahy o rozpustenie PS by v konečnom dôsledku pomáhali (a už aj pomáhajú) práve tejto strane a jej predsedovi Šimečkovi, ktorý by si nič lepšie, ako pozíciu martýra, nemohol želať. Bola by to pre neho manna z neba a s pomocou spriaznených médií by ju dokázal využiť ešte omnoho efektívnejšie ako kedysi Kotleba. Jeho „boj so zlom“ by nabral úplne nový rozmer a dodal by PS toľko potrebný vietor do plachiet. Bola by to pre nich voda na mlyn.
Zahrávanie sa s ohňom
A to sme ešte nespomenuli, ako by na snahy o rozpustenie PS reagovalo zahraničie. Autor článku predpokladá, že zahraničie na podobnú zámienku doslova čaká. Po nej by sa mohlo plne vrhnúť do nových protivládnych protestov a rozoštvávania slovenskej spoločnosti. Snahy o rozpustenie PS by boli prakticky ideálnym spúšťačom nepokojov a demonštrácií. Samozrejme nie spontánnych, ale dobre premyslených a profesionálne organizovaných. Presne ako v roku 2018.
Snahami o rozpustenie PS sa zahrávame s ohňom. ĽSNS nezapadlo prachom preto, že by stranu niekto rozpustil. Boli politicky porazení, stratili relevanciu. Toto je jediný spôsob, ako sa môžeme zbaviť extrémistického Progresívneho Slovenska. Musíme ich politicky poraziť. Bude to drina, ale inak to nepôjde. Zázračné a rýchle riešenia v tomto prípade neexistujú a pokiaľ si to predsa len budeme chcieť otestovať, tvrdo narazíme. Rozpustenie jednej strany skrátka progresívny liberalizmus nezastaví. Práve naopak, posilní ho. Preto buďme opatrní v tom, čo si želáme. Mohlo by sa nám to splniť.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Výzvy a petície na zrušenie či rozpustenie PS sú hlúpe a nebezpečné pre SR, pomáhajú progresívcom