eReport.sk
Orbán výrazne zmenil postoj
Maďarský premiér Viktor Orbán. Zdroj: tasr

Vyzerá to na triumf Orbána? Politilóg: Ide o prvé voľby, ktoré brutálnym spôsobom ovplyvnila vojna!


Kampaň pred parlamentnými voľbami v Maďarsku, ktoré sa budú konať v nedeľu 3. apríla, radikálne ovplyvnila rusko-ukrajinská vojna. Strana Fidesz si za 12 rokov vládnutia vybudovala systém, ktorý ho vo voľbách výrazne zvýhodňuje. Nech však voľby vyhrá ktokoľvek, čaká ho veľmi ťažké obdobie zo zahranično-politického i z hospodárskeho hľadiska, vyplýva z rozhovoru, ktorý spravodajcovi TASR v Budapešti poskytol riaditeľ inštitútu Vision Politics Budapest, politológ Gábor Török.

  • Ako by ste zhodnotili priebeh predvolebnej kampane?

Prebieha veľmi nezvyčajná predvolebná kampaň, ktorú je ťažké analyzovať. Domnievam sa, že od roku 1990 nebola v Maďarsku taká kampaň, v ktorej plánovanie a komponovanie tém sú takmer nebadateľné. Ide o prvé voľby, ktoré brutálnym spôsobom ovplyvnil taký vonkajší prvok, akým je rusko-ukrajinská vojna. Tá prepísala všetky plány a predstavy. Predvolebné kampane pred štyrmi či ôsmimi rokmi – a najmä v prípade vládnucej strany – boli dobre premyslené, dobre riadené a tematicky vyhranené. V súčasnej situácii vládna i opozičná strana v kampani iba bezhlavo reagujú, pričom voličov a zrejme aj politickú elitu veľmi nezaujíma iná téma než vojna a vzťah Maďarska k tejto vojne. Kampaň tak prebieha v úplne nečakanej rovine.

  • V kampani opäť chýbala verejná televízna diskusia premiéra Viktora Orbána s kandidátom opozície na tento post, v tomto prípade s Péterom Márkim Zayom, ktorý je kandidátom zoskupenia šiestich opozičných strán V jednote za Maďarsko. Prečo?

Predvolebná televízna debata úradujúceho premiéra s lídrom opozície bola naposledy v roku 2006. Nejde o náhodu, je to skutočnosť ovplyvnená politickým záujmom aktuálneho premiéra. Vládna strana Fidesz ani premiér Viktor Orbán nemali záujem na tom, aby sa uskutočnila verejná debata a aby svojho politického súpera v takejto debate pozdvihli. Doterajším politickým Orbánovým súperom sa nepodarilo vyburcovať verejný záujem o debatu do takej miery, aby jej odmietnutie bolo pre vládu už nepríjemné.

  • Ako vidíte šance na pokračovanie vládnej strany, prípadne na víťazstvo opozície, keď prieskumy verejnej mienky naznačujú celkom vyrovnaný súboj?

V Maďarsku je v súčasnosti iba zdanlivo symetrická volebná situácia. Vo svojich základoch sú proti sebe stojace strany neporovnateľné z hľadiska svojich možností, zdrojov, organizovanosti i centrálneho riadenia. Vládna strana a opozičné zoskupenie majú blízko k sebe vlastne iba v oblasti podpory voličov. Vo všetkých iných oblastiach je to brutálne asymetrická situácia, ktorá bola v Maďarsku vybudovaná v uplynulých 12 rokoch. Z tohto pohľadu je zrejmé, že vládna strana Fidesz vstupuje do nedeľňajších volieb v obrovskej výhode a s dobrou šancou na úspech. Pritom však treba zdôrazniť, že proti sebe stoja veľmi podobne veľké tábory voličov – priaznivcov vládnej strany a opozičného zoskupenia.

  • Ako hodnotíte 12 rokov vlády Fideszu?

Domnievam sa, že ide o mimoriadne obdobie v maďarskej histórii, pretože išlo o klasické politické vládnutie. Znamená to, že vládnuca sila všetko podriadila a vo všetkom rozhodovala na základe svojich politických záujmov. Vybudovala jedinečný mechanizmus moci, ktorý prostredníctvom komunikačného arzenálu a mediálneho prostredia slúži aktérom moci. Preto tvrdím, že tie pomery síl sú veľmi nevyrovnané a asymetrické. Vládna strana neprišla o túto svoju schopnosť ani v predvolebnej kampani, disponuje vážnym arzenálom, ktorý jej poskytuje výrazné výhody. Inou otázkou je, že Fidesz musí teraz reagovať na nezvyčajnú situáciu, ktorú nevybudoval a v ktorej neurčil, voči komu treba bojovať, z čoho pramení nevyspytateľnosť nadchádzajúcich volieb.

  • Čo čaká víťaza volieb? Ak vyhrá opozícia, nečakajú ju podobné problémy ako takisto politicky mnohofarebnú vládu Igora Matoviča na Slovensku?

Ktokoľvek tieto voľby vyhrá, bude čeliť nevídaným problémom. A to platí aj pre Fidesz, ktorý ak by vyhral, bude v mimoriadne ťažkej situácii, a to zo zahranično-politického i hospodárskeho hľadiska vplyvom rusko-ukrajinskej vojny. Pre opozíciu by bola výhra viacnásobne ťažším bremenom. Nemožno jej situáciu porovnávať trebárs s vládou Igora Matoviča na Slovensku, pretože vzájomné vzťahy maďarských opozičných strán, maďarský systém politických strán a výzva, ktorej čelia, je ďaleko vážnejšia, než aká bola na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. diplomacia
  2. Progresívna politika vedie k vojnám
  3. My nie sme vo vojne!
  4. Margitin most v Budapešti z vtáčej perspektívy počas Pochodu za mier 15. marca 2022.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vyzerá to na triumf Orbána? Politilóg: Ide o prvé voľby, ktoré brutálnym spôsobom ovplyvnila vojna!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre