eReport.sk
Margitin most v Budapešti z vtáčej perspektívy počas Pochodu za mier 15. marca 2022.
Margitin most v Budapešti z vtáčej perspektívy počas Pochodu za mier 15. marca 2022. Foto: fb/orbanviktor

VIDEO Viktor, Viktor! MEGAMASA ľudí tlieskala Orbánovi, ten odkázal: Toto nie je chvíľa pre amatérov

Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou na Kossuthovom námestí v Budapešti začali sa v utorok ústredné oslavy štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49. Na slávnostnom akte pred budovou parlamentu boli prítomní prezident János Áder a predseda parlamentu László Kövér. Informuje spravodajca TASR s odvolaním sa na správu agentúry MTI.

Viaceré maďarské médiá, ako aj vládna strana Fidesz vyzdvihli v rámci osláv tradičný provládny Pochod mieru. Organizuje ho združenie Fórum občianskeho zoskupenia (CÖF). Podľa niektorých zdrojov sa ho zúčastnilo aj vyše milióna ľudí, niektoré zdroje hovoria „iba“ o stovkách tisícoch. Hlavnou témou bolo odmietnutie vojny na Ukrajine, čo demonštrovali účastníci aj početnými transparentmi.

VIDEO Kossuthovo námestie v Budapešti počas prejavu premiéra, zábery zverejnil Orbán

Zdroj: fb/orbanviktor

Organizátor pochodu: Európe sme vyslali jasný signál

Pripomíname, že vláda Viktora Orbána odmietla nášmu východnému susedovi dodávať vojenský materiál. “ V tieni ukrajinsko – ruského konfliktu sme Európe dali jasne najavo, že mier je nadovšetko,“ napísal dnes v poďakovaní účastníkom Pochodu za mier László Csizmadia, prezident CÖF. Tamás Fricz, hovorca CÖF zase pre verjnoprávnu televíziu M1 včera uviedol: „Pochodom za mier sa podarili dokázať, že za súčasnou vládou stojí väčšina.“

Fricz pripomenul, že v poslednom období čelilo Maďarsko „útokom a preto bolo nutné ukázať, že maďarský vládny kabinet nie je autokratický, diktátorsky či fašistický.“ Portál index.hu situáciu popísal spôsobom, že „počet účastníkov dokazuje, že keď je na strane Orbánovej vlády takýto obrovský počet občanov, nemôže ísť o diktatúru.

Trasa, po ktorej sa presúval dav Pochodu za mier v Budapešti. Cieľom bolo Kossuthovo námestie, na ktorom vystúpil so slávnostným prejavom premiér Viktor Orbán. – Foto: magyarnemzet.hu

Na zhromaždení v utorok boli prítomní boli aj viacerí členovia vlády, predstavitelia štátnych organizácií a armády, členovia diplomatického zboru, ako aj množstvo rodín i turistov. Podujatia osláv 174. výročia vypuknutia revolúcie sa konajú po celom Maďarsku i v krajinách, kde žijú občania maďarskej národnosti.

Orbán: Najlepšia vojna je tá, ktorej sa dá vyhnúť

Situácia vládnej strany Fidesz je 19 dní pred maďarskými parlamentnými voľbami veľmi dobrá. Opozícia je bezradná a stojí na pokraji rozpadu, cituje spravodajca TASR z prejavu predsedu maďarskej vlády a predsedu Fideszu Viktora Orbána, ktorý v utorok vystúpil na masovom zhromaždení svojich priaznivcov v Budapešti pri príležitosti osláv štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49.

Podľa spravodajského servera telex.hu premiér v súvislosti s rusko-ukrajinským konfliktom pred státisícovým davom s maďarskými vlajkami povedal, že existujú krajiny, ktoré svoje ciele chcú dosiahnuť vojnou. „My však vieme, že najlepšia vojna je tá, ktorej sa dá vyhnúť,“ zdôraznil Orbán a zopakoval postoj svojej vlády, že na Ukrajinu Maďarsko nepošle vojakov ani zbrane.

VIDEO Viktor Orbán: Pochod za mier. Tieto voľby musíme vyhrať!

Zdroj: fb/orbanviktor

Maďarský ministerský predseda v súvislosti s aprílovými parlamentnými voľbami podotkol, že nie je jasné, ako sa vyvinie vojna na Ukrajine. Isté však podľa jeho slov je, že Maďarsko potrebuje skúsenú vládu. „Toto nie je vhodná chvíľa pre amatérov,“ konštatoval s poznámkou, že ak Fidesz voľby vyhrá, potom bude v Maďarsku mier, bezpečnosť a pokoj. Dav na jeho prejav reagoval skandovaním: „Viktor-Viktor!

FOTO Momenty z mierového pochodu v Budapešti, ktoré zverejnil Viktor Orbán

GALÉRIA – Foto: fb/orbanviktor

Svet nepotrebuje politikov, ktorí stoja na strane Vladimira Putina. Vojna na Ukrajine je vedená nielen za Ukrajinu, ale aj za slobodu Maďarska, Poľska a celej Európy, cituje spravodajca TASR z prejavu predsedu Európskej ľudovej strany (EPP) Donalda Tuska, ktorý vystúpil na budapeštianskom masovom zhromaždení opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko.

Tusk označil pochod za politický, vyjadril ľútosť

Internetové vydanie denníka Népszava pripomína, že vládna strana Fidesz premiéra Viktora Orbána bola členom EPP, ktorej terajším predsedom je poľský expremiér Tusk.

Poľský politik v prejave pri príležitosti osláv maďarského štátneho sviatku vypuknutia protihabsburskej revolúcie z rokov 1848-49 na Nábreží Technickej univerzity zdôraznil, že výsledok maďarských parlamentných volieb, ktoré sa konajú 3. apríla, je dôležitý nielen pre Maďarov, ale aj pre ukrajinský ľud.

Kandidát opozičného zoskupenia šiestich opozičných strán na post premiéra Péter Márki-Zay podľa spravodajského servera telex.hu zdôraznil, že vo voľbách budú mať Maďari jednoduchú voľbu, môžu si vybrať Európu pred Východom a slobodu pred otroctvom a svojvôľou.

„Teraz, keď sa Európska únia a Západ preberajú z letargického spánku, sa nemožno nechať vtiahnuť do žiadneho politického obchodu,“ podčiarkol Tusk a konštatoval, že činnosť Orbána a jeho tímu prispela k tomu, že v celej Európe sa o maďarskom premiérovi vytvoril obraz najvernejšieho Putinovho priaznivca.

Tusk vyjadril ľútosť nad tým, že Budapešť zdieľa Putinovu víziu cenzúry, autoritárskeho a skorumpovaného štátu, ktorý namiesto práva uprednostňuje kult sily.

Kandidát opozičného zoskupenia šiestich opozičných strán na post premiéra Péter Márki-Zay podľa spravodajského servera telex.hu zdôraznil, že vo voľbách budú mať Maďari jednoduchú voľbu, môžu si vybrať Európu pred Východom a slobodu pred otroctvom a svojvôľou.

Trump: On je húževnatý, múdry a miluje svoju krajinu

Bývalý americký prezident Donald Trump vyjadril tri týždne pred maďarskými parlamentnými voľbami „plnú a totálnu“ podporu predsedovi maďarskej vlády Viktorovi Orbánovi, informuje spravodajca TASR na základe Trumpovho vyhlásenia zverejneného v utorok na Twitteri prostredníctvom jeho hovorkyne Liz Harringtonovej.

„V súvislosti s dianím medzi Ruskom a Ukrajinou – popri mnohých iných záležitostiach – potrebuje skvelý a úžasný ľud Maďarska aj naďalej silné vodcovstvo premiéra Viktora Orbána viac než kedykoľvek. On (Orbán) je húževnatý, múdry a miluje svoju krajinu… V nadchádzajúcich voľbách má aj naďalej moju plnú a totálnu podporu!“ píše sa v Trumpovom vyhlásení zverejnenom Liz Harringtonovou.

Vo februári sa objavili správy, že Trump by mal na pozvanie Orbána v marci pricestovať do Budapešti. Britský denník Guardian v tejto súvislosti z maďarských vládnych zdrojov zistil, že pozvánku Trumpovi poslal vláde blízky inštitút Centrum pre základné práva (Alapjogokért Központ).

Premiéra pre Conservative Political Action Conference

Spravodajský server 24.hu pripomenul, že 25. a 26. marca usporiada Maďarsko, ako prvá európska krajina, najväčšie konzervatívne podujatie Ameriky – Conservative Political Action Conference, na ktorom bola pravdepodobná účasť Trumpa. Podujatie však pre rusko-ukrajinskú vojnu odložili na 18. mája a bude bez Trumpa. Jeho účasť ale podľa servera telex.hu nebola potvrdená ani pre pôvodne plánovaný termín.

Sociálna sieť Twitter účet bývalého amerického prezidenta Trumpa zablokovala v januári 2021 v reakcii na útok jeho stúpencov na washingtonský Kapitol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán
  3. Na ilustračnej snímke muž drží v ruke potraviny na ulici po ruskom leteckom útoku v Gorenke, na predmestí Kyjeva 2. marca 2022.
  4. zavedenie sankcií voči Maďarsku

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Viktor, Viktor! MEGAMASA ľudí tlieskala Orbánovi, ten odkázal: Toto nie je chvíľa pre amatérov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti