Slovenskí hokejisti sa tešia po góle kapitána Mareka Hrivíka na 2:1 v zápase základnej B-skupiny Slovensko - Lotyšsko na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v sobotu 13. mája 2023 v lotyšskej Rige. Foto: tasr

FOTO Vyhrali sme nad Lotyšmi! Rozhodol kapitán slovenských hokejistov, čaká nás Kanada

Vyhrali sme nad Lotyšmi! Hokejisti Slovenska zvíťazili nad Lotyšskom 2:1 vo svojom druhom zápase v základnej B-skupine MS v Rige. O prvom triumfe SR na turnaji rozhodol v 51. minúte kapitán Marek Hrivík.

Skóre otvoril už v 44. sekunde Matúš Sukeľ, Lotyši dokázali gólovo odpovedať v 37. minúte, keď Rodrigo Abols prekonal slovenského brankára Stanislava Škorvánka po úniku. Po Hrivíkovom góle sa domáci snažili vyrovnať, no nepomohla im ani vyše minútová presilovka o dvoch hráčov.

Slováci nastúpia na svoj tretí duel v pondelok od 15.20 SELČ proti Kanade, Lotyši budú hrať v rovnaký deň o 19.20 s Českom.

B-skupina:

Slovensko – Lotyšsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 1. Sukeľ (Cehlárik), 51. Hrivík (Koch, Pánik) – 37. Abols. Rozhodovali: Hölm (Švéd.), Sewell (V. Brit.) – Briganti (USA), Kroyer (Dán.), vylúčení: 5:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 8930 divákov.

Slovensko: Škorvánek – Kňažko, Koch, Grman, Ivan, Rosandič, Jánošík, Gajdoš – Pánik, Hrivík, Kelemen – Hudáček, Sukeľ, Cehlárik – Chromiak, Tamáši, Regenda – Lantoši, Čacho, Okuliar

Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Mamčics, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis – Daugavinš, Abols, Andersons – Indrašis, Batna, Rob. Bukarts – Balcers, Smirnovs, Keninš – Dzierkals, Džerinš, Rich. Bukarts – Locmelis

Do vedenia išli Slováci už v 44. sekunde

Slováci mali ideálny vstup do zápasu, keď už v 44. sekunde išli do vedenia. Cehlárik získal pri napádaní súpera puk za bránkou, efektnou zadovkou ho posunul Sukeľovi, ktorý pohotovo prestrelil Šilovsa – 1:0. Rýchly gól dodal Slovákom sebaistotu a v prvej tretine predviedli viacero ofenzívnych akcií, no bez gólového úspechu. V 5. minúte neuspel Regenda, no v pohotovosti musel byť aj Škorvánek, ktorý podržal svoj tím pri šanci Bukartsa v polovici prvej časti. V jej závere Cehlárik pripravil streleckú pozíciu Sukeľovi a jeho strela skončila na žŕdke.

Lotyši v strednej časti hry vyrovnali

Lotyši pohrozili gólovou príležitosťou v úvode druhej časti a následne sa dostali k prvej presilovke v zápase. Vylúčenie Hudáčka však nedokázali potrestať, keďže defenzíva slovenského tímu im nedovolila vytvoriť výraznejší tlak. Onedlho Cehlárik nevyužil dve sľubné príležitosti a Okuliar nevyriešil ideálne prečíslenie s Chromiakom. Práve Okuliar si v 35. minúte sadol na trestnú lavicu, jeho spoluhráči oslabenie zvládli, a po návrate z nej sa dostal do nádejného protiútoku, ale opäť bez úspechu. V 36. minúte Okuliarovi zobral puk Abols a po úniku prekonal Škorváneka – 1:1.

Rozhodujúci moment priniesla 51. minúta

Za nerozhodného stavu sa oba tímy dostali do niekoľkých nebezpečných situácií, ale v zakončení dlho zlyhávali. Rozhodujúci moment priniesla 51. minúta. Pánik potiahol akciu do útočného pásma, po strele Kocha clonil pred bránkou Kelemen a keď brankár Šilovs vyrazil puk priamo pred nekrytého Hrivíka, Slováci viedli 2:1. Počas tretej presilovky domácich reprezentantov Džerinš trafil do žŕdky a Lotyši sa od 56. minúty dostali do 68-sekundovej presilovky o dvoch hráčov. Ani v nej sa im vyrovnať nepodarilo a nevyšlo im to ani počas hry bez brankára, ku ktorej sa dostali v 59. minúte. V závere si vytvorili tlak, ale nedostali puk do Škorvánkovej bránky.

FOTO Pozrite si momenty zo zápasu Slovensko Lotyšsko v Rige

GALÉRIA – Foto: tasr

Hlasy (zdroj: RTVS):

Matúš Sukeľ, útočník SR, strelec prvého gólu: „Bol to náročný zápas. Ukázali sme v ňom charakter a v závere sme postrážili tesný náskok. Výborne nás podržal „Škorvi,“ hlavne v závere. Pred mojím gólom mi Peter Cehlárik pekne prihral, vyšlo to z forčekovania. Už v druhej tretine sme mohli dať ďalšie góly a rozhodnúť. Chvalabohu, že sme ho dali potom v tretej.“

Stanislav Škorvánek, brankár SR: „V prvej tretine na mňa nesmerovalo veľa striel. Nič mi však nepadlo a aj to mi pomohlo. Pomohli mi aj spoluhráči, ktorí nepúšťali súpera do veľkých šancí. Bolo dôležité, že sme v tretej tretine dali gól. Padlo to v čase, keď nám už hra nešla tak ako v prvej tretine. Toto víťazstvo môže byť pre nás vzpruha. Včera (proti Česku) sme boli lepší tím a prehrali sme. Teraz sa nám to vrátilo.“