eReport.sk
Všetci sme si rovní
Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Koniec hry na jednotu a rovnosť? Únia chce meniť právo veta, niektoré štáty by mali po novom len poslúchať!


Všetci sme si rovní. Len niektorí rovnejší.. Portál euractiv.sk priniesol informácie o tom, že počas uplynulého týždňa, deväť členských krajín EÚ požiadalo o reformy v rozhodovaní o spoločnej zahraničnej politike a obrane v Európskej únii. Iniciatívu spustila takzvaná skupina priateľov (Group of Friends) – Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Luxembursko, Nemecko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko. Na rozdiel od doterajšej jednohlasnosti žiadajú pri rozhodovaní zaviesť systém kvalifikovanej väčšiny pri dôležitých otázkach zahraničnej politiky a bezpečnosti. Tú chce zase Rada EÚ zaviesť aj pri ekonomických otázkach.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Veľkorysá Únia
  2. Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?
  3. Európsky škandál!

V súčasnosti

Platí, že rokovania o zmenách v oblasti rozhodovania sa môžu začať, ak ich odsúhlasí jednoduchá väčšina, čiže 14 z 27 členských krajín. Akákoľvek výsledná dohoda si však vyžaduje jednohlasný súhlas či ratifikáciu všetkých 27 krajín. V niektorých krajinách by sa muselo dokonca uskutočniť referendum.

Kvalifikovaná väčšina

Predstavuje súhlasné stanovisko 15 z 27 členských krajín EÚ, ktoré zároveň zastupujú viac než 65 percent z približne 450 miliónov obyvateľov Únie. Je to výhoda pre Francúzsko a Nemecko, najľudnatejšie členské krajiny.

Ako píše euractiv ďalej, „cieľom je tiež zabrániť aktivitám krajín ako Maďarsko, ktoré častokrát spoločný postup Únie blokujú pre vlastný vnútropolitický prospech či iný dôvod.“ S dovetkom, že takáto zmena by nepoškodila menšie štáty. Je tomu ale naozaj tak?

Postavenie štátov východnej Európy

By sa po tejto zmene značne oslabilo. Už len fakt, že rozhodovať by mali po novom najsilnejšie štáty Únie, nemá nič s jednotou, pluralitou a rovnosťou. A tak trochu ani s veľmi demokratickými princípmi. Ale tie zas majú čim menej s celým projektom Únie, takže sa vlastne nič nedeje..

Otázkou je, a to najmä pre krajiny, akou je tá naša, či nám po takejto zmene na pôde EÚ zostanú ešte nejaké práva. Alebo budeme mať už len povinnosti, „šúchať nohami a poslúchať.“

Je vôbec možné byť zároveň v takejto organizácii a hájiť svoje národné záujmy? A záujmy svojich obyvateľov? Alebo Európania sú tým posledným, čo mocipánov z Európskej únie zaujíma?

Zdroj: euractiv.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Koniec hry na jednotu a rovnosť? Únia chce meniť právo veta, niektoré štáty by mali po novom len poslúchať!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre