eReport.sk
Sánchez apeloval na Si Ťin-pchinga
Španielsky premiér Pedro Sánchez. Foto: tasr/ap

Španielsky premiér Pedro Sanchéz ustál pokus o odvolanie, jeho vláda pokračuje

Vraj išlo o bizarný pokus. Španielsky parlament v stredu po takmer 14-hodinovej rozprave zamietol pokus krajne pravicovej strany VOX o zvrhnutie ľavicovej vládnej koalície premiéra Pedra Sáncheza. Proti vysloveniu nedôvery vláde hlasovala jasná väčšina 201 poslancov v 350-člennej dolnej komore. Návrh podporilo 53 zákonodarcov a 91 sa zdržalo. TASR informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rázny krok proti Putinovi
  2. Spojili sa proti Číne?
  3. Szijjártó s OSTRÝM odkazom
  4. Pokus o likvidáciu Zelenského

Krajná pravica

Návrh podporili len poslanci strany VOX a jeden nezávislý. Opozičná konzervatívna Ľudová strana (PP) sa hlasovania zdržala, ako už predtým avizoval jej líder Alberto Núez Feijóo.

PP je síce ostrým kritikom Sáncheza, avšak odmietla iniciatívu VOX s odôvodnením, že by to zbytočne posilnilo ľavicovú vládu pred tohtoročnými voľbami.

V krajine sa 28. mája uskutočnia komunálne a regionálne voľby a v decembri zase parlamentné voľby.

Išlo o druhé hlasovanie o nedôvere voči Sánchezovi, ktorý je premiérom od roku 2018. Neúspešné hlasovanie v októbri 2020 takisto iniciovala strana VOX.

Migrácia a separatisti

VOX obviňuje koaličnú vládu Sánchezovej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) s krajne ľavicovým zoskupením Spoločne môžeme (Unidas Podemos, UP) z podporovania nelegálnej migrácie a kolaborácie so separatistickými stranami v Katalánsku a Baskicku.

Vraj išlo o bizarný pokus

„Vedeli sme, že tento bizarný pokus neprejde,“ povedal Sánchez. „Jediným cieľom tohto deštruktívneho hlasovania o vyslovení nedôvery bolo vrátiť Španielsko o 50 rokov späť (do diktatúry Francisca Franca),“ uviedol.

Ako u nás?

Šéf strany VOX Santiago Abascal napriek neúspechu novinárom povedal, že je spokojný. 

„Vedeli sme, ako to dopadne, ale boli sme hlavne spokojní s rozpravou – chceli sme, aby táto vláda bola vystavená (konfrontácii),“ uviedol. Súčasný vládny kabinet nazval jedným z najhorších v dejinách Španielska.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Španielsky premiér Pedro Sanchéz ustál pokus o odvolanie, jeho vláda pokračuje

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti